tip týdne: Filmy o temných stránkách duše


02ltn20Projekt 100,16. ročník,  14/1-31/5

Tradiční přehlídka Projekt 100, organizovaná Asociací českých filmových klubů, přinese i v roce 2010, ve svém šestnáctém ročníku, několik výjimečných titulů. Zahájení se koná 14. ledna a do konce května proběhne stovkou českých kin. Na podzim se pak Projekt 100 přestěhuje na Slovensko.

Pavel Bednařík, umělecký ředitel AČFK, o nabídce říká: „Letošní Projekt 100 je zaměřen na temné stránky duše i života hlavních hrdinů. Pomyslné jádro tvoří minikolekce filmů noir, které zosobňují zmiňovaný ponor do existenciálních hlubin duše (Hluboký spánek, Muž z Londýna, Smlouva s vrahem). Hrdinové bez minulosti a budoucnosti jsou pak doplněni postavami plnými vzdoru (Fish Tank, Harold a Maude), vzdoru proti konvencím, společenským zásadám i rodinným pravidlům a pořádkům. Vedle klasických titulů, mimo jiné milníku československé kinematografie (Vtáčkovia, siroty a blázni), jsme se rozhodli představit také snímek oceněný v Cannes - svíravou Bílou stuhu Michaela Hanekeho, která souvisí se samovolně se rodícím zlem v člověku, tématem, kterého se dotýkají i ostatní snímky. A na závěr jednu odlehčenou lahůdku, allenovskou komedii Zahraj to znovu, Same."

Kolébkou filmu noir se ve čtyřicátých letech staly Spojené státy, jeho obliba se poté rozšířila velkou měrou i do Francie a dalších zemí. Tento žánr budou reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse s Humphrey Bogartem jako soukromým detektivem Philipem Marlowem, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho o úředníkovi, který si objedná svoji vraždu a pak si to rozmyslí, a Muž z Londýna, který podle předlohy Georgese Simenona natočil maďarský režisér Béla Tarr v hlavní roli s Miroslavem Krobotem.

Kolekci noirových filmů doplní tři dnes už klasické snímky z přelomu šedesátých a sedmdesátých let - Zahraj to znovu, Same režiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni.

Úplnými novinkami jsou dva vítězné snímky z loňských Cannes. Černobílá Bílá stuha Michaela Hanekeho, která si z festivalu odvezla nejvyšší ocenění Zlatou palmu, je příběhem o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou. Fish Tank režisérky Andrey Arnoldové vypráví příběh problémové patnáctileté dívky Mii - v Cannes získal Cenu poroty.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP