Vyhazovy v cuku letu


Sám a bez závazků létá po celých Spojených státech.Životní zkušenost a správná špetka ironie zdobí nový film režiséra Jasona Reitmana: Lítám v tom. Komedie o trochu jiném hrdinovi, vyvolá hlavně úsměv.  Místy ale i trochu zamrazí.

S hlavou v oblacích a nohama ve vzduchu, si s vámi může život hezky zahrát. Film Lítám v tom je příjemným snímkem, který chce především pobavit. Je ale zároveň ukázkou vysoké profesionality v každém ohledu. Natočit totiž film, který vás nezatěžká nudou a má švih, není právě snadné. Lítám v tom je příběhem zralého muže v moderním světě, příběh tak trochu pro každého.

Máte strach vyhodit svého zaměstnance? Najměte si na to někoho jiného. Nejlépe Ryana. Hlavní postava Ryan Bingham (v podání neodolatelného George Clooneyho) rozdává vyhazovy rychle, šarmantně a se ctí. Užívá si prostě života i přes své netradiční zaměstnání. Sám a bez závazků lítá po celých Spojených státech. Jeho tajným snem a cílem je dosáhnout milion mil v tzv. frequent flyer programu, ve kterém za nalétané míle dostane peníze.

Všechno v jeho životě probíhá podle plánu - už několik let v rytmu stereotypu, který ale Ryanovi vůbec nepřekáží. Téměř celý rok tráví v oblacích nad Amerikou. Jednoho dne, jak to už v životě bývá, se ale věci začnou trochu komplikovat.

 

Propouštění on-line

Když se po dlouhé době dostane do své domovské firmy, zjišťuje, že zřejmě dolítal. Na scéně se objevila mladá, ambiciózní, čerstvě dostudovaná slečna Natalie (Anna Kendricková) s novými ekonomickými nápady: propouštění zaměstnanců on-line. Jednoduše si zapnete webkameru a oznámíte pracovníkovi na druhé straně s úsměvem, že je propuštěn.

Zdá se vám to zvláštní? Nejste sami! Teorie je jedna věc, praxe zase věc druhá. Ryan v zápalu zachránit si původní práci a také své jistoty, vezme svojí novou kolegyni do terénu. Technologie se sice ukazuje ekonomicky výhodná, prvek lidskosti se ale díky ní vytrácí. Po několika rozdaných vyhazovech, si Natalie uvědomí, jak je osobní kontakt v těchto případech nutný.

I přes snahu zachovat starý a důstojný systém propouštění zaměstnanců, je Ryan nucen zasednout do kanceláře a usmívat se na lidi přes internet. Jediné, co ho ještě těší, je občasné setkávání se sympatickou Alex (Vera Farmiganová), které nevadí vztah „podle diáře". Tváří v tvář nové realitě začíná Ryan uvažovat, že by se možná dokázal usadit i na zemi a dát sbohem lítání. Rozhodne se Alex nečekaně navštívit. Vyhledá ji a přijede až k ní domů. Ve dveřích ale stojí jiná Alex. Tahle paní má už své děti a manžela. Pan Binghamová byla pro ni jenom útěkem z reality.

 

Štěstí za milion

Ryan se vrací ke své staré práci. Může opět lítat, jelikož se nová forma propuštění neosvědčila. Dosáhne svého cíle, nalétá milion mil. Ale je opravdu šťastný? Každý člověk se aspoň jednou v životě dostane k otázce, co dál? A ne každý si na ni dokáže odpovědět. Ve filmu se navíc ukrývá myšlenka chybějícího lidského dotyku, který se čím dál tím víc stává virtuálním.

Film získal několik nominací na Oscara, za což vděčí nejen kvalitní režii, ale také hereckému výkonu George Clooneyho. Vtipný a trefný scénář Jasona Reitmana doplňuje skvělá práce s kamerou.  Lítám v tom odstartoval letošní filmový rok 2010 opravdu hladce. Pohodlně se usaďte. Přeji příjemný let. Pozor ale na nečekané turbulence...

Lítám v tom (Up in the Air) USA, 2009. Délka: 109 min. Žánr: Komedie, drama, romantika. Scénář: Jason Reitman, Sheldon Turner, Režie: Jason Reitman. Hrají: George Clooney, Vera Farmiganová, Anna Kendricková a další. Distribuce: Bontonfilm. Premiéra: 28. ledna 2010.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP