Další z absurdit? aneb K novému stavebnímu dílku fenoménu Mission: Impossible


Mission ImpossibleKdo si najde čas a zhlédne (jen těžko v jednom kuse) oba televizní seriály Mission: Impossible (1966-1973, 1988-1990) s nějakým notýskem, kam si udělá poznámky, dojde k závěru, že scénáře byly často vtipnější a chytřejší než děj pozdější šestidílné řady pro kina (1996-2018). Že tyto scény obsahují víc nápadů, je pak samozřejmé.

 

 

 

Kromě prvního roku, kdy sérii dominoval Steven Hill, je spojena s hercem Peterem Gravesem (1926-2010). Ten se objevuje jak ve starém seriálu (171 dílů), tak v jeho nové verzi, jejíchž pětatřicet částí začalo vznikat patnáct let po skončení série jedna. V těchto částech se měly prý původně objevit tytéž postavy jako kdysi, ale nedošlo na to. O remake se pořád jedná, ale s novými postavami, i když herec Peter Graves zůstává. A některé epizody variují díly první série.

 

Je to kupříkladu (mírně kuriózní) patnáctá část ze 7. února 1967 (premiéra). Čtyři nacisti tu touží směrem ze Ženevy vybudovat Čtvrtou říši a financovat ji chtějí z peněz uschovaných Hitlerem právě ve Švýcarsku. Nacisté jsou potomky Führerových důstojníků a naštěstí netuší, že byl místo jednoho z nich nasazen agent a nejde tedy o jejich druha-nácka.

 

Aby teď bylo zcela jasno, americká série předvádí tým, řešící špionážní záležitosti ve světě, a to vždy poté, co týmu kdosi za oponou zadá nový, zdánlivě nesplnitelný úkol. Tým má, jak jinak, skvělého technika, tak trochu obdobu pana Q alias dodavatele vynálezů z bondovek, a jistěže do týmu náleží svůdná žena. Podstatným však je i „mistr masek“, takže nejméně v tomto ohledu si nelze nevzpomenout na Fantomase, který s maskami vyrukoval ve Francii už o dva roky dřív (1964). - Myšlenka, že někoho eliminujete (ne nutně zabijete), a vzápětí vytvoříte (a například rovnou ze sebe) jeho dokonalou kopii (asi jako skenerem), která pracuje pro vaši stranu, se zdá na první pohled až banální, nicméně skvěle funguje ve vizuálu i praxi akční, dobrodružné a zvláště špionážní podívané.

 

Dokazuje to také letošní letní blockbuster s Tomem Cruise v roli neuvěřitelně schopného agenta Ethana Hunta a důkazů se dočkáte ještě před titulky, načež ještě lépe asi uprostřed filmu. Nebudu prozrazovat, o čem obě scény jsou, ale zvlášť druhá – s bezvládným mužem v cele sledovaným bez přestání kamerou – není věru narafičena zle. Dokonce jsem přesvědčen, že průměrného diváka (existuje-li), vyjuká ona sekvence ještě i při druhém sledování filmu. Třeba mně se to stalo. Znovu jsem byl nesmírně překvapen a užasl. Extrémně chytré diváky (jako František Fuka) tento druh kinematografie ostatně, myslím, ani nechce a nepotřebuje.

 

Ale upozorňuji, že tyto pohádky ani náhodou neanalyzuji z hlediska reality, nýbrž jako čirou zábavu. Byť zábavu na té výši, že odsud prý kdysi CIA „sála“ nápady. Jistě, to může být jen reklamní legenda, ale proč vlastně? Nápadů měl seriál vážně tolik, že není důvodu nevěřit.

 

Původní Missinon: Impossible mělo premiéru 17. září 1966 a není sporu, že byl antikomunistický. Tak například šestnáctý díl z 28. února 1967 se odehrává v Českých Budějovicích a pracuje tu úspěšně vědec, jehož manželka emigrovala na Západ. Úkol dvou členů západního týmu? Přesvědčit badatele, aby „vzal roha“ taky. Aby tedy zradil socialistický tábor. Jak se totiž zdá, Jihočechův výzkum posune veškerou globální rovnováhou ve prospěch Východu. - Víc si lze o původní televizní sérii přečíst například tady: https://www.csfd.cz/film/70677-mission-impossible/prehled/, ale samo sebou je otázkou, nakolik ještě dnes má smysl jej vůbec srovnávat s aktuálním fenoménem kin, který nemá úplně týž charakter; a zvláště nejnovější část předvede v závěru ten typ nadsázky, který si kdysi diváci uměli spojit jen s animovanými filmy typu námořníka Pepka. Ale časy se mění! Píše se rok 2018, i hrané filmy dnes máme fakticky animované (tj. digitálně doladěné), už se rozdíl takřka nepozná a hle, Pepek je zosobněn Tomem Cruise a rozdíl tkví jen v tom, že agent, jehož Tom hraje, si před akcí ani nepotřebuje otevřít plechovku špenátu. Sil má totiž dost i bez něj a bavil mě vietnamský pár v řadě vedle, který sice vydržel film sledovat takřka až do konce, ale když viděli, jak se hlavní hrdina za vteřinku pouhou naučil ovládat vrtulník a co s ním potom provedl, odešli!

 

Jednu věc nelze ovšem fenoménu „Nulové šance“ upřít. Asi už trumfl bondovky. Jako ony má každý film uvnitř sebe nejméně tři zajímavé ženy odstupňovaných charakterů (dnes jim podle mého názoru určitě vévodí Michelle Monaghanová: https://www.youtube.com/watch?v=KESGjPrf_Ig) a podobně jako bondovky vždy strhne už báječnou hudbou v titulcích. A kontrolní otázka pro znalce? Co myslíte? Je to stejná hudba, jaká zněla z televize už 17. září 1966?

 

Mission: Impossible - Fallout. USA 2018. Scénář a režie Christopher McQuarrie. Hudba Lorne Balfe. Hrají Tom Cruise, Alec Baldwin, Henry Cavill, Simon Pegg, Ving Rhames, Michelle Monaghanová, Rebecca Fergusonová, Angela Bassettová, Vanessa Kirbyová, Sean Harris a další. Délka dvě hodiny a 27 minut.

 

 

Trailer:

{youtube}wb49-oV0F78{youtube}

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP