Hugh Jackman 50: Největší hvězda


Hugh JackmanPokud lze někoho ze současných herců označit za skutečnou hvězdu, pak je to nepochybně Hugh Jackman. Bylo by nefér spojovat si tohoto charismatického Australana, který právě slaví své 50. narozeniny, pouze s rolí Wolverinea z comicsové série X-Men. Jackmanův talent totiž sahá mnohem dál, jak to ostatně dokazují jeho nezapomenutelné kreace v muzikálech Bídníci a Největší showman, epické romanci Austrálie či psychologickém thrilleru Zmizení. A už brzy by nás o tom mělo přesvědčit také životopisné drama The Front Runner.

 

 

 

Dospívání mezi klokany

Hugh Michael Jackman se narodil 12. října 1968 v australském Sydney jako nejmladší z pěti dětí anglických přistěhovalců (jeden z jeho praprarodičů však pocházel z Řecka). Když mu bylo osm let, vrátila se jeho matka do Velké Británie, zatímco Hugh a jeho čtyři sourozenci zůstali u svého otce v Austrálii. Po absolvování studií na chlapecké škole Knox Grammar School (během nichž se často objevoval ve školních představeních) odjel mladý Hugh na nějaký čas pracovat do Anglie, aby si tam ujasnil, čemu by se chtěl v budoucnu věnovat.

 

Po svém návratu do rodné Austrálie začíná Jackman studovat na University of Technology v Sydney. O několik let později zde získává bakalářský titul v oboru Komunikace se specializací na žurnalistiku. K herectví to však Jackmana přitahuje natolik silně, že se poté rozhodne pro další studia, a to na Západoaustralské akademii muzických umění. Během nich se také profesionálně věnuje divadlu. Záhy se dostavují první úspěchy – kromě toho, že sklízí bouřlivé ovace za své výkony v domácích divadelních představeních Kráska a zvíře a Sunset Boulevard, upozorňuje na sebe Jackman také v televizním seriálu Correlli (při jehož natáčení poznává svou budoucí ženu, herečku Deborru-Lee Furnessovou).

 

 

Cesta do Hollywoodu

Nedlouho po úspěchu v divadelním muzikálu Oklahoma! (za nějž získává nominaci na cenu Laurence Oliviera) dochází v Jackmanově herecké kariéře k nečekanému obratu. Coby čerstvý třicátník získává Hugh Jackman jednu z hlavních rolí v comicsové adaptaci X-Men. Samotářský mutant Wolverine se právě díky Jackmanovi stává jednou z nejoblíbenějších filmových postav nové doby a během dalších šesti let se s ní diváci mohou setkat i ve filmech X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006). A rozhodně ne, což se časem ukáže, naposledy.

 

Jackmanova hvězda však nežije pouze z popularity Wolverinea. Upřímně řečeno, vzpomněl by si dnes někdo na akční thriller Swordfish: Operace Hacker (2001) či romantickou komedii Kate a Leopold (2001), kdyby v nich nehrál právě Jackman? Za vyloženě promarněnou příležitost pak můžeme označit dobrodružnou fantasy Van Helsing (2004). Nebyl to sice špatný film, ale většina diváků od něj čekala rozhodně víc než jen sympatickou žánrovou jednohubku. Jackman coby obávaný lovec monster navíc neměl chybu.

 

 

Herecká stálice

Z vycházející hvězdy se poměrně rychle stala herecká stálice. Své další role si Hugh Jackman vybíral s mimořádnou pečlivostí, a tak jen velmi zřídka šlápnul vedle. Fanoušci si ho mohli užít jak v roztomilé krimikomedii Woodyho Allena Sólokapr (2006), tak ve veleambiciózní romantické fantasy Darrena Aronofskyho Fontána (2006). Oba tyto filmy však zcela zapadly ve stínu kouzelnického thrilleru Dokonalý trik (2006), který Jackman natočil ve spolupráci se scénáristou a režisérem Christopherem Nolanem. Šlo o mistrovský kousek, z nějž se postupně vyklubala kultovní záležitost.

 

Jedním z nejlepších filmů, v nichž se Jackman objevil, dodnes zůstává epická romance Austrálie (2008). Režisér Baz Luhrmann chtěl jejím prostřednictvím vzdát úctu jak své rodné zemi, tak klasickým hollywoodským velkofilmům – a obojí se mu dokonale podařilo. Přestože se pro roli dobrosrdečného honáka, jehož kouzlu nakonec podlehne hlavní hrdinka skvěle odvyprávěného příběhu, původně počítalo s Russellem Crowem, je moc dobře, že ji ve finále získal právě Jackman. Ten totiž mnohem lépe splňuje divácké představy o ryzím romantickém hrdinovi než bouřlivák Crowe. Můžeme jen litovat toho, že se Austrálie nestala takovým hitem, jak se čekalo – v rámci svého žánru se totiž řadí k absolutní špičce.

 

Krátce po svých čtyřicátinách se Hugh Jackman vrátil k roli Wolverinea ve snímku X-Men Origins: Wolverine (2009). Mělo se jednat o velkolepou sólovku nejoblíbenějšího filmového mutanta, leč extrémně vysoká divácká očekávání se naplnila pouze částečně. Nejinak tomu bylo i o čtyři roky později s Wolverinem (2013), jehož děj se odehrával převážně v Japonsku. Teprve loňský Logan: Wolverine (2017) byl přesně tím, o čem většina fanoušků po léta tak marně snila – učiněným filmovým nářezem! Nezapomínejme ale, že roli Wolverinea si Jackman zahrál i v jednom z dílů nové série X-Men s podtitulem Budoucí minulost (2014).

 

 

Nové obzory

Nemalý úspěch slavil Hugh Jackman jak s rodinným sci-fi Ocelová pěst (2011), tak s psychologickým thrillerem Zmizení (2013). Právě druhý z těchto filmů si zaslouží zvláštní zmínku, protože něco tak mrazivého a brilantně vypointovaného se v kině vidí jen málokdy. Coby zoufalý otec unesené dcery navíc Jackman podal jeden z nejlepších hereckých výkonů celé své kariéry. A nebyl-li za něj odměněn alespoň oscarovou nominací, byla to ze strany Akademie velká nespravedlnost.

 

Samostatnou kapitolu Jackmanovy kariéry představují role ve filmových muzikálech Bídníci (2012) a Největší showman (2017). Můžeme vést sáhodlouhé debaty o tom, zda byl Jackman lepší jako životem těžce zkoušený Jean Valjean nebo charismatický vizionář Phienas Taylor Barnum. V obou byl naprosto fascinující, s oběma sklidil obrovský úspěch jak u diváků, tak u kritiků. Přestože oscarovou nominaci získal pouze za Bídníky, jistě se najde nemálo těch (včetně autora tohoto článku), kteří budou mít Jackmana raději v energickém a hřejivém Největším showmanovi.

 

Přestože v posledních letech sváděl nelehký boj s rakovinou kůže, má Hugh Jackman svoji hereckou kariéru dokonale pod kontrolou (je velmi pravděpodobné, že za životopisné drama The Front Runner, které by do našich kin mělo dorazit v lednu příštího roku, získá další oscarovou nominaci) a se svou ženou tvoří jeden z nejstabilnějších a nejšťastnějších hollywoodských párů. Nezbývá než popřát mu do dalších let pevné zdraví a spoustu dalších nezapomenutelných rolí!

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP