Dětský film Bumblebee není „blbost“


 

BumblebeeAbyste i to nejmenší dítě zlanařili do role oddaného filmového diváka, nepotřebujete vždycky živé herce. Proč taky. Stačí animovat hrušky, anebo radši hračky. Velmi dobrým příkladem jsou ty z hraček, které se efektně transformují z aut do robotů a zase zpátky.

 

Protože však peníze do kasy přinese i to dospělejší diváctvo, už šestý díl série Transformers (která byla původně sešitovým komiksem osmdesátých let) prošel ve fázi projektu silně zlidšťující inovací. A myslím, že zdařile.

 

A právě v rámci této inovace se rozhodlo, že hlavní hrdinkou bude osmnáctiletá dívka, přičemž scénář Christiny Hodsonové toto děvče zbavil tatínka, kterého velmi milovalo, než bohužel zemřel na infarkt. Představuje to jisté trauma, které jistě není neobvyklé, a neobvyklým ani není nechat polosirotkovi matku miliskující se veřejně s jejím otčímem.

 

Výběr herečky byl zásadní

 

Za této a chvílemi dokonce ještě horší situace pátrá děvče více i méně vědomě po silném příteli z vnějšku, nu, a v reálu by jej jistě také našlo. Možná by to byl v skrytu ničema a možná ne, nicméně jsme ve filmu, takže se tím kamarádem stane žlutý Volkswagen-Brouk alias obří robot. Ne snad, že by se k dotyčnému dárku ze skládky posléze nepřifařil přítel a vrstevník z masa a kostí, jenže... Jenže jemu už bude po boku podobně vybaveného děvčete asi souzeno zůstat submisivním.

 

Šestý díl Transformerů je u nás uváděn v kinech pod jménem, které dívka robotovi pohotově přidělí, a totiž Bumblebee. Mnohé špunty by třeba bavil i bez téhle nové hrdinky, ale to tedy měli smůlu. Nestalo se, ba naopak, a v obecné rovině výsledek dokonce stojí a padá s ní.

 

Znamená to ovšem i to, že výběr herečky byl zásadní. Nakonec konkurz vyhrála dnes už dvaadvacetiletá Hailee Steinfeldová z kalifornské Tarzany (skutečně nazvané po Burroughsově Tarzanovi), která má z matčiny strany německé a z tatínkovy dokonce ruské předky. V televizi vystupuje již od jedenácti let (2007) a hned rok poté se objevila i na filmovém plátně. Definitivně pak prorazila ve čtrnácti díky režírujícím bratřím Coenům, a to hlavní rolí v třetí už adaptaci (po snímcích z let 1969 a 1978) románu Charlese Portise (*1933) Opravdová kuráž (2010). A nejenže je už zde hrdinkou bez táty, ale dokonce se vydává pomstít jeho smrt – a za roli byla nominována na Oscara.

 

V sedmnácti letech zvládla pak Hailee Steinfeldová titulní roli v nové adaptaci Romea a Julie (2013), téhož roku putovala do kin rovněž adaptace slavného románu Orsona Scotta Carda (*1951) Enderova hra (2013) a za pozdější výkon v hlavní roli filmu Hořkých sedmnáct (2016) byla Hailee nominována na Zlatý glóbus.

 

Zdařilá metafora jednoho přerodu mladé ženy

 

Nový film je jistě především zábava, ale paradoxně se tváří dosti vážně a těží navíc z hollywoodského archivu vzpomínek na klasické komedie s rozličnými živoucími auty, z nichž jedna byla dokonce adaptací knížky Iana Fleminga (1968). Především jde ovšem o již klasickou veselohru Můj miláček Brouk (1968,).

 

Vraťme se nicméně do osmdesátých let, kdy se příběh filmu Bumblebee odehrává, a brzy pochopíme další jeho podstatu, vycházející z typické touhy amerického teenagera, totiž touhy mít už své auto. Nu, a bláznivá představa, že by tento vytoužený vůz byl nakonec nejen přítelem, ale i ochráncem, je stejně lákavá jako sen, v němž lidská hrdinka může svůj stroj na oplátku ochraňovat.

 

Vše to se v Bumblebee děje a bez ohledu na fantasmagorickou premisu o válečné planetě Cybertron, jejíž problémy se k nám jaksi hrnou skrz poklidnou atmosféru, vznikl velmi srozumitelný a lidský příběh, který nic neparoduje, a přesto zaujme i dospělého, a to jako zdařilá metafora jednoho přerodu mladé ženy.

 

A budí-li dílo místy dojetí? Pak to naštěstí umí dělat takovým způsobem, že nikdy a nikde nesklouzne ke kýči. Z kolika procent stojí a padá věrohodnost výsledku právě s talentovanou osobností hlavní představitelky, se raději neodvažuji hádat, tak či onak však je dílo vhodným doplňkem Stevenem Spielbergem režírovaného filmu Ready Player One, byť tentokrát slavný režisér upustil taktovku a ustoupil do pozadí.

 

Bumblebee. USA 2018. Režie Travis Knight. Scénář Christina Hodsonová. Hudba Dario Marianelli. Hrají Hailee Steinfeldová, Jorge Lengeborg, John Cena, John Ortiz a další. 113 minut

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP