Hlavní cenu TRILOBIT 2019 získal dokument Čechoslováci v gulagu


Režisérka Marta Nováková s hlavní cenou TRILOBIT 2019. Foto: Markéta KobrskováVedle třídílné dokumentární série, která je českou sondou do sovětské represivní mašinérie Čechoslováci v gulagu režisérky Marty Novákové, získali další ceny režisér Olma Omerzu za film Všechno bude, dokumentarista Mariánu Polákovi za první celovečerní film o české přírodě Planeta Česko a Šimon Šafránek a Šimon Hájek za režii a střih dokumentu o historii českého skateboardingu King Skate. Za celoživotní dílo byl in memoriam oceněn režisér Evald Schorm.

Dokumentární cyklus Čechoslováci v gulagu vznikl v České televizi. Připomíná tragickou historii občanů Československa v období sovětské represe v 1. polovině 20. století. Porota vyzdvihla jak zpracování látky, tak umělecké provedení: „Naděje a očekávání těchto aktérů dokumentu byly utopeny v nelidské mašinérii režimu, který se oháněl humanismem a pokrokem v zájmu člověka a lidstva. V trilogii se osobní příběhy střetávají s tzv. velkými dějinami, to vše v atraktivním kabátu objevných archivních materiálů, animací a neotřelého hudebního doprovodu.“

Cenu TRILOBIT 2019 obdržel režisér Olmo Omerzu za svůj nejnovější celovečerní film Všechno bude. Jedná se o zimní road movie o dvou dospívajících klucích, kteří v touze po dobrodružství a svobodě cestují v ukradeném autě. Jak uvedla odborná porota, pozoruhodnost filmu tkví zejména v tom, „jak se režisér s lehkostí pohybuje ve vypravěčském prostoru na pomezí hravé teenagerovské fantazie a hořké reality“.

Stejnou cenu obdržel i celovečerní dokument Planeta Česko, který ztvárnil režisér, kameraman a producent Marián Polák. Film podle poroty unikátním způsobem a prostřednictvím jedinečného obrazového ztvárnění představuje fascinující svět zvířat a rostlin kolem nás. „Autorovo strhující osobní zaujetí ukazuje, že krása, dobrodružství a přírodní dramata se odehrávají i v našem bezprostředním okolí, stačí se, stejně jako autor, pozorně a soustředěně dívat,“ pronesla za porotce Ivana Kačírková.

A třetí cena TRILOBIT 2019 byla udělena dvěma tvůrcům: Šimonu Šafránkovi za režii a scénář a Šimonu Hájkovi za střih „dokumentární jízdy historií českého skateboardingu“ King Skate. Porotu oslovilo jednak dynamické kolážové zpracování autentických filmových záznamů, vzpomínek pamětníků a převážně dobové punkové muziky a zároveň příběh cesty od anarchie k oficiálnímu začlenění generační konfrontace dvou podob samotných protagonistů.

Nositel ceny VLADISLAVA VANČURY in memoriam, režisér a představitel nové vlny československého filmu 60. let 20. století Evald Schorm za sebou zanechal obsáhlou celoživotní tvorbu mnoha žánrů, od dokumentů po hraný film, stejně jako divadelní a operní inscenace. Autor laudatia k ceně, režisér a scenárista Vlastimil Venclík významného tvůrce označil „jako umělce svébytného patosu a pokory, neuvěřitelné píle a tvůrčí etiky, který nás inspiruje“ a jeho dílo pro nás znamená „trvalý odkaz všestranného talentu a moudrosti“.

Cenu FERDINANDA VAŇKA za přínos rozvoji občanské společnosti dostali tvůrci pětidílné dokumentární série Rudí prezidenti, kterou loni odvysílala Česká televize. „Nepředpojaté poznání minulosti občany je prvním předpokladem k tomu, aby se takový režim nevrátil. Seriál dokazuje důležitost seriózní dokumentární tvorby i nezávislých veřejnoprávních médií, které jí i dnes, v éře fake news, poskytují prostor,“ zdůvodnila své stanovisko odborná porota.

Druhá z cen FERDINANDA VAŇKA byla udělena za reportáže o klecovém chovu na velkých českých farmách. „Vizuální obrazy tuzemské „výroby vajec“ mají reálnou šanci, větší než stohy článků či petic, emotivně pohnout svědomím běžných občanů a přimět je k zamyšlení nad cenou konzumu jednoho z nejběžnějších potravinových produktů. Vejce z našich velkofarem jsou od polomrtvých, vystresovaných zvířat získávány drastickou, mnohdy zákonům odporující metodou klecového chovu – a o něm díky šotům spolku OBRAZ – Obránci zvířat podávají četná svědectví už i naše televize (jako první pořad 168 hodin na ČT 1), nejemotivněji však na konkrétním příběhu režisérky Evy Lammelové o slepici Evelíně z cyklu Nedej se na ČT 2,“ shrnul za odbornou porotu její předseda Vladimír Just.

Cena JOSEFA ŠKVORECKÉHO za mimořádné literární dílo v oboru audiovizuální tvorby letos putovala autorovi publikace Dramatická tvorba ostravského studia Československé televize (1955–1991), Marku Hlavicovi. Jak zdůvodnila porota: „Kniha je fundovaným historiografickým zpracováním, mapujícím programový odkaz hrané televizní tvorby v Ostravě, a je cenným svědectvím i anatomií tehdejší tvorby i doby.“

Martin Huba a Jan Budař oslovili svými hereckými kreacemi ve filmu debutujícího režiséra Jakuba Červenky a scenáristy Pavla Kosatíka Hovory s TGM, za něž si z Berouna odvezli ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY. Martin Huba ztvárnil postavu T. G. Masaryka „jako vnitřně bohatého člověka, který i přes svou výjimečnost netrpí sebeobdivem, dokáže otevřeně hovořit i o svém pozdním milostném vztahu, přiznat chyby a prohry se sebereflexí, která je ve filmu jedním z nejsilnějších míst, na něž divák díky jedinečné herecké interpretaci nezapomene.“ Jeho filmový protějšek Jan Budař zhmotnil světoznámého autora Karla Čapka, „citlivě vnímajícího složitost moderního světa, jemuž zkušený scenárista v tomto filmu přidělil spíš roli posluchače sužovaného Bechtěrevovou nemocí. To Jan Budař velmi nenásilně do své kreace zakomponoval, což jistě nebylo snadné,“ uvedla ve svém verdiktu porotkyně Šárka Kosková.

I letos byla udělena ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENA – ZLATÝ CITRÓN. Porotci uvedli, že jejím prostřednictvím reflektují odvolání šéfredaktora stanice Českého rozhlasu Vltava Petra Fischera a s tímto aktem spojenou neudržitelnost dosavadního politického způsobu volby mediálních rad, které podle nich přestávají plnit funkci garantů nezávislosti médií a stávají se jejím ohrožením. Cenu získali radní Českého rozhlasu, Tomáš Kňourek, Vítězslav Jandák a předsedkyně Rady Hana Dohnálková.

CENU DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2019 získal snímek Přání k mání Víta Karase a CENU DIVÁKŮ – BEROUNSKÝ KLEPÁČEK získal film Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana.

Ceny každoročně uděluje Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun. Letos byly předány 20. ledna v Berouně na slavnostním večeru, který přenášela Česká televize.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP