Febiofest ocení držitele Oscara, dánského režiséra Bille Augusta


Bille August. Foto: Thore Siebrands, Flickr, CC BY 2.0Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest letos opět nabídne pestrou paletu děl nejen současné světové kinematografie, ale znovu do Prahy přiveze také několik zajímavých filmařů. Jedno z festivalových ocenění – Kristiána – si kromě české herečky Jiřiny Bohdalové například odnese i držitel Oscara a Zlatých palem z festivalu v Cannes, dánský režisér Bille August.

Pouze osm režisérů získalo za celou existenci festivalu v Cannes Zlatou palmu dvakrát. Jedním z nich je i čerstvý sedmdesátník Bille August. Dánský režisér se do Prahy nechystá poprvé, už v roce 1997 zde totiž natáčel celovečerní snímek Bídníci s Liamem Neesonem a Umou Thurman. V roce 1989 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Zlatou palmu v Cannes (1988) se snímkem Pelle Dobyvatel, v roce 1992 Zlatou palmu za film S nejlepšími úmysly a ve své filmografii má například i dva filmy o mladém Indiana Jonesovi. Loni mohli diváci na Febiofestu vidět jeho nový snímek 55 schodů s Helenou Bonham Carter a Hilary Swank v hlavních rolích.

Bille August, který točil s hollywoodskými hvězdami od Meryl Streep přes Winonu Ryder až po Antonia Banderase, převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března. Festival uvede jeho filmy Pelle Dobyvatel, Tiché srdce, Dům duchů, S nejlepšími úmysly a také jeho nejnovější snímek Šťastný to muž, který zde bude promítán premiérově.

Během devíti dnů nabídne festival v Praze více než 150 filmů v šestnácti sekcích Novou z nich je sekce Classics, která nabídne nově restaurovaná a digitalizovaná klasická díla světové kinematografie, například přesně 50 let starý Bazén s Alainem Delonem a Romy Schneider, Nebe nad Berlínem režiséra Wima Wenderse či Zběsilost v srdci Davida Lynche. Diváci uvidí také režisérskou verzi hororového Vymítače ďábla Williama Friedkina nebo zásadní dílo Věry Chytilové a kameramana Jaroslava Kučery Sedmikrásky.

Mezi deseti dokumentárními snímky v sekci Docs bude zřejmě největším hitem film režiséra Pána prstenů Petera Jacksona s názvem Nikdy nezestárnou. Je složený z remasterovaných původních záběrů zachycujících období I. světové války pohledem běžných lidí a vojáků, filmaři jej vytvořili ze 100 hodin materiálu více než sto let starých. Dále se budou promítat snímky Westwood: Punkerka, ikona, aktivistka o známé britské módní návrhářce Vivienne Westwood či Friedkin Uncut o nekonvenčním režisérovi kultovních snímků (například Francouzská spojka, Vymítač ďábla, Dvanáct rozhněvaných mužů) Williamu Friedkinovi. Ve světové premiéře diváci uvidí také dokument o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi Jaroslav Kučera Zblízka.

Sekce představující distribuční premiéry, komedie, historická dramata či herecké hvězdy přinese životopisné drama Bílá vrána režiséra a především herce Ralpha Fiennese o tanečníkovi a choreografovi Rudolfu Nureyevovi a jeho útěku ze Sovětského svazu v roce 1961, německo-italský thriller Nikdy neodvracej zrak oscarového režiséra Floriana Henckela von Donnesmarsk (například Životy těch druhých) či exkluzivně uváděnou americkou kriminální romanci Kdyby ulice Beale mohla mluvit režiséra Barryho Jenkinse, jehož oscarový snímek Moonlight byl již v minulosti na Febiofestu uveden.

V kulinářské sekci festival letos nabídne ve třech dnech tři zážitky. V pátek 22. března se promíchá Maroko s Francií ve snímku debutujícího Jeana-Philippa Gauda Tazzeka o lásce k vaření a migraci, aby si diváci následně vychutnali speciální menu k tomuto filmu od šéfkuchaře Lukáše Čížka. V sobotu 23. března se chystá Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích směřujících k jedinému cíli… Pro přeživší poté připraví šéfkuchaři Filip Sajler, Martin Staněk a Lukáš Čížek menu v podobném duchu. Neděle potom bude patřit Španělsku, dokumentárnímu snímku Albert Adrià, génius v kuchyni režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado o cestě za michelinskými hvězdami. Večeři inspirovanou tímto filmem uvaří Filip Sajler.

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Projekce budou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně. Do regionů se Febiofest vydá od 1. do 18. dubna a bude zahrnovat města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Pardubice, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP