Zemřel filmový režisér Václav Vorlíček


Václav Vorlíček v roce 2010 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Foto: Petr Novák, Wikipedia, CC BY-SA 3.0Ve věku 88 let zemřel 5. února filmový režisér a scenárista Václav Vorlíček. Jeho nejčastějším spolupracovníkem byl spisovatel a scenárista Miloš Macourek.V 50. letech studoval režii na FAMU, absolvoval patnáctiminutovým filmem Direktiva. Jeho prvním samostatným filmem byl dětský barevný snímek Případ Lupínek, ve kterém členové pionýrského loutkářského souboru hledají ukradené loutky. Jeho zlatá éra začíná v roce 1966, kdy natočil film Kdo chce zabít Jessii? ve spolupráci s Milošem Macourkem.

Tím začala nezapomenutelná série crazy komedií jako Pane, vy jste vdova, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či Což takhle dát si špenát a pohádek (Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice). Oba tyto žánry úspěšně spojil ve filmu Dívka na koštěti a především v televizním seriálu Arabela. V 80. letech pak byl oceňován za své seriály pro děti Létající Čestmír a Křeček v noční košili. Více o jeho tvrobě si můžete přečíst ZDE.

Po roce 1989 byl kritizován za trilogii době poplatných filmů, z nichž ten první – Bouřlivé víno na motivy knihy Jana Kozáka – mu vynesl Státní cenu Klementa Gottwalda. Tuto kritiku však odmítl. „Jan Kozák nám byl tehdy doporučen jako autor, na kterém bychom mohli dokázat, že umíme také realistickou komedii, a ne si jen stále vymýšlet. To doporučení bylo dosti autoritativní. Přičernalý humor našich dosavadních komedií byl „nahoře“ sledován s bedlivou mračnopozorností – jak nám řekl tehdejší ředitel Barrandova. (…) Nehlásal jsem v něm nic, co by nebyla pravda, a nestydím se za něj,“ řekl v roce 1991 pro Týdeník Televize.

Své profesní vzpomínky zpracoval v roce 2017 s publicistou Petrem Mackem do biografie Pane, vy jste režisér.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP