Zlínský filmový festival se ponese v cestovatelském duchu


Organizátoři festivalu představili 6. února jeho logo. Foto: Zlín film festivalMláďata opic se již dost vydováděla. Nastal čas vyrazit na velkou cestu kolem světa. To je hlavní myšlenka vizuálu letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu, který se ponese právě v cestovatelském duchu.

 

Základem vizuálu jsou opět hravé kresby opic výtvarníka Petra Nikla. Festival se letos uskuteční od 24. května do 1. června. Jeho hlavním tématem je „Objevuj a poznávej“ a váže se k letošním stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Proto ani ve vizuálu kromě opiček nechybí legendární vůz Tatra 87, kterým cestovatelé Hanzelka a Zikmund projeli svět. Vizuál pak doplňuje barevný kruh symbolizující slunce.

„Dovolujeme si uvěřit, že idea spojení známého motivu cestovatelů a slunce jako barevného kruhu se všemi barvami známého vesmíru bude přijata diváky festivalu pozitivně. Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením „vysokého umění“ a vědy může oslovit úplně všechny generace,“ popisuje hlavní prvky vizuálu jeho autor Zdeněk Macháček ze Studia 6.15.

„Veselé opičky už totiž přestaly dovádět a začínají poznávat, objevovat a studovat svět, život kolem a celý vesmír. Po přečtení mnoha cestopisů a jiných svazků velkých cestovatelů H+Z jim rodiče zakoupili vůz Tatra a vše ostatní pro uskutečnění výpravy za poznáním,“ přibližuje myšlenku výtvarník Petr Nikl.

Cestovatelská témata se budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Promítat se bude více než 40 filmů a dokumentů.

Životní jubileum Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů, besedami či výstavami. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund100, který mapuje cesty H+Z z let 1959–64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petra Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“ říká prezident festivalu Čestmír Vančura. „Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně-naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.“

Mezi hosty festivalu nebudou chybět významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků“ Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Doprovodný program festivalu tradičně nabídne odborné přednášky a workshopy, divadelní představení, koncerty, výstavy, interaktivní a benefiční programy a také sportovní a společenské akce. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel MIRAI, MANDRAGE, INEKAFE, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu,“ uvádí ředitelka Jarmila Záhorová.

59. ročník Zlín Film Festivalu oficiálně završí projekce a doprovodný program v Mikulově, kde se od 7. do 11. června již potřetí budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP