Severská filmová zima bude ve znamení metalu a režiséra Ommundsena


Film Heavy Trip. Foto: Severská filmová zima Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí Severská filmová zima. Připravte se na symfonický, post-apokalyptický, sobí grind, svatokrádežný, extrémní, válečně-pohanský, finsko-skandinávský metal.

 

Devátý ročník festivalu zavítá do 22 českých a moravských kin. Nabízí 26 snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Litvy, šest z nich uvede v české premiéře. Jeho slavnostní zahájení proběhne 14. února 2019 v 18 hodin v pražském kině Lucerna. Bude spojeno s českou premiérou komedie Heavy Trip, která popisuje cestu heavy metalové kapely ke slávě.

Partu větších lůzrů, než je uskupení Impaled Rektum z vesnice na severu Finska, byste hledali jen stěží. Už 12 let zkouší a zatím neodehráli ani jeden koncert. Po nečekané tragické události se zpěvák a frontman Turo rozhodne dovést kapelu na jeden z nejbrutálnějších metalových festivalů v Norsku. Začíná divoká jízda, na které je čeká spousta heavy metalu, vykrádání hrobů, vikinské nebe a v neposlední řadě první ozbrojený konflikt mezi Finskem a Norskem.

Severský filmový klub dlouhodobě sleduje výrazné osobnosti skandinávských a pobaltských zemí. Po úspěchu originálního sci-fi LFO přináší Antonio Tublén a Alexander Brøndsted psychologický thriller Neklid. Mladičká Robin se probudí v tajemném lese, nahá a zmatená. Bez hmatatelných důkazů dospěje k přesvědčení, že byla svědkem vraždy. Ve snaze zabránit tomu, aby se stala další obětí, začne sama vyšetřovat. Obává se, že vrah teď přijde pro ni. Ruku v ruce se stoupajícím vnitřním napětím roste i její izolovanost a vyděšenost. K jakým činům může člověk dovést paranoia? A jak ji rozlišit od pravdy?

Z tvorby pobaltských zemí festival přináší válečné drama Soví Hora o politických a sociálních poměrech v Litvě v letech 1947–1952. Snímek o partyzánech, boji za svobodu, oddanosti, lásce, nenávisti, strachu ze smrti a touze po nezávislosti natočil Audrius Juzėnas, režisér dramatu Výletnice.

Arild Østin Ommundsen objevil řadu tváří současného norského filmu, jsou jimi Kristoffer Jonner, Vegar Hoel, Pia Tjelta nebo Silje Salomonsen. V přehlídce tvorby norského režiséra a scénáristy nemůže chybět kultovní Mongoland, ve kterém se nespokojenost a zklamání snoubí s překvapením a zázraky. Romantické surfařské drama Příšerný čtvrtek získalo přízeň diváků i Velkou cenu poroty na americkém Filmovém festivalu Sundance. Sílu pouta mezi matkou a dítětem prověří drama V říši divů. Novinkou je snímek Now It´s Dark o ženě, která přistihla svého manžela v posteli s jinou a vydala se na noční pouť plnou snových setkání i velmi temných míst.

Na západ se v dojemné norské road movie vydá učitel Kasper a jeho otec Georg, aby překonali smutek a zastoupili zesnulou matku a manželku v Mistrovství Norska v patchworku.

Pořádnou dávku napětí slibuje jediný zástupce Islandu ve filmu o touze zajistit si lepší život. Mihkel přijímá nabídku svého přítele z dětství propašovat ve svém těle zásilku heroinu ze Estonska na Island. Vážné komplikace nastanou, když jeho zažívací systém nefunguje tak, jak předpokládal. Snímek byl natočen na motivy rekonstrukce kriminálního případu z roku 2004.

Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy opatřeny anglickými titulky. Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete ZDE

 

Kde se letos promítá

Praha, Kino Lucerna, 14.–19. 2.

Brno, Kinokavárna Černá Pole, 16.-20. 2.

České Budějovice, Horká vana, 17. 2.-17. 3.

Hodonín, Kino Svět, 26.-27. 2.

Hostivice, Sokolovna Hostivice, 8.-9. 3.

Hradec Králové, Bio Central, 12.-14. 3.

Jablonec nad Nisou, Kino Junior, 1.-3. 3.

Jeseník, Ennea caffé, 19. 2.-7. 3.

Kutná Hora, Bar22, 20. 2.-6. 3.

Libčice nad Vltavou, Kino Kotelna, 7.-9. 3.

Liberec, Kino Varšava, 19.-21. 2.

Mšeno, Baťovna, 14. 2.-7. 3.

Ostrava, Minikino, 14.-17. 2.

Polička, Divadelní klub Polička, 17. 2.-17. 3.

Teplice, Kino Květen, 12.-13. 3.

Třebušín, Kino Kalich, 16. 2.

Ústí nad Labem, Bárka kafe, 14.-28. 2.

Ústí nad Orlicí, Malá scéna, 19. 2.-16. 3.

Veselí nad Moravou, Kino Morava, 2.-17. 3.

Vrchlabí, KD Střelnice, 6. 3.

Vysoká u Mělníka, evangelická fara, 15. 2.-15. 3.

Zlín, Golden Apple Cinema, 21.-24. 2.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP