Festival sci-fi filmů Future Gate přivítá hvězdu Červeného trpaslíka


Norman Lovett jako Holly, řídící počítač lodi Červený trpaslík. Foto: Future GateFestival sci-fi filmů Future Gate 2019 představí na přelomu února a března výběr oceňovaných novinek populárního žánru, připomene klasiky a dá prostor i dokumentům. Hlavní hvězdou festivalu bude Norman Lovett alias Holly ze seriálu Červený trpaslík.

„Šestý ročník festivalu Future Gate dá divákům možnost srovnání několika filmových vizí, podoby budoucnosti naší planety, od těch katastrofických až po ty pozitivnější. Našim letošním cílem je totiž motivovat k zamyšlení a upozornit na aktuální i budoucí problémy životního prostředí. Téma budoucnosti životního prostředí bude rezonovat napříč filmy i doprovodným programem,“ říká pořadatel festivalu Filip Schauer.

Film Lajko: Cikán ve vesmíru. Foto: Futur GateFestival sci-fi filmů představí ve čtyřech městech (Praha, Brno, Plzeň, Šumperk) celkem 14 snímků. Zahájí ho maďarská černá komedie z doby prvního letu kosmonauta Gagarina do vesmíru Lajko: Cikán ve vesmíru, která si získává fanoušky svým osobitým humorem. Snímek vykreslující absurditu socialistické doby přijede do Prahy představit režisér Balázs Lengyel.

Kanadský psychologický sci-fi thriller Freaks (2018) o superhrdinech šikovně kombinuje všechny známé metody z tematicky blízkých blockbusterů a divákům je postupně servíruje společně s originálním příběhem. Ve snímku režisérů Zacha Lipovsky a Adama B. Steina exceluje vedle Emile Hirsche (Příběh mého syna, Útěk do divočiny) a Brucea Derna (Nebraska, Návrat domů) teprve desetiletá Lexy Kolker. Kanadská novinka sbírá ocenění na prestižních filmových festival napříč kontinenty (Paříž, Vancouver).

Novinka srbské produkce A.I. Risingje vizuálně jedinečným sci-fi, které staví na podobnosti podstaty lidských emocí mezi člověkem a strojem. V Praze film uvede režisér Lazar Bodroža. Celovečerní filmový debut Prospektor režisérů Christophera Caldwella a Zeeka Earla vznikl díky obrovskému úspěchu jejich stejnojmenného krátkého filmu. V podmanivém prostředí nehostinné planety boj o bohatství i svůj život svedou Sophie Thatcher, Pedro Pascal (Narcos, Hra o trůny) a Jay Duplass.

Z legend letos festival uvádí mistrovské dílo režiséra Andrewa Niccola sci-fi thriller Gattaca. Herecké hvězdy Ethan Hawke, Jude Law a Uma Thurman žijí v nedaleké budoucnosti orwellovského světa s kastovním systémem, kdy život člověka určují jeho genetické předpoklady.

Film Godzilla (1954). Foto: Future Gate Původní Godzilla(1954) nabízí po pětašedesáti letech od natočení zajímavý vhled do japonské kinematografie 20. století, jímž tvůrci poukazovali na nesmyslnost vývoje jaderných zbraní. Z Japonska pochází i třetí klasika, animovaný film Kovboj Bebop: Lovec odměn.Věhlas si získal především v podobě seriálu z konce 90. let, v roce 2001 spatřil světla světa i v podobě celovečerního snímku.

Největší hvězdou festivalu bude britský herec a komik Norman Lovett, který je českým divákům známý především jako Holly, řídící počítač lodi Červený trpaslík. V sobotu 2. března uvede maraton první série kultovního seriálu, jehož 13. sezóna se právě teď natáčí. Po skončení maratonu bude k dispozici fanouškům na diskuzi a autogramiádu. Den poté představí svoji stand-up show od 20:30 v Kině Světozor. Do programu festivalu je zařazen i film Zlouni z vesmíru, ve kterém si Lovett zahrál a také ho osobně uvede.

Tradičně je připravena i kolekce krátkých filmů, k vidění budou také čtyři dokumenty věnující se tématům umělá inteligence, perspektivě letů na Mars, sondám Voyager a mikroskopii. Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru, který zahraje skladby z filmů Apollo 11, Blízká setkání třetího druhu, Star Wars a další. Přehlídku doplní besedy se zahraničními tvůrci, filmovými kritiky a hosty z různých oblastí vědy i kultury.

Více o festivalu ZDE.

 

Kde a kdy se bude promítat

Praha: 27. únor – 3. březen, Kino a Galerie Lucerna

Brno: 6. – 10. březen, Kino NoArt, Hvězdárna a planetárium Brno

Plzeň: 13. – 14. březen, Depo2015

Šumperk: 16. březen, Kino Oko

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP