Olga Sommerová připravuje celovečerní dokument Legenda Suchý


Z natáčení filmu Legenda Suchý. Foto: Irena ZlámalováČeská dokumentaristka Olga Sommerová má už na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Věry Čáslavské a Soni Červené. Nyní své portfolium rozšíří o životní cestu legendárního Jiřího Suchého, který svojí tvorbou ovlivnil hned několik generací.

 

Jiří Suchý ovlivnil v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. V průběhu šedesáti let uvedl v Semaforu 97 her, otextoval 1400 písní a složil hudbu k 500 songům.

Filmy, které o něm byly dosud natočeny, se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Dokument s pracovním názvem Legenda Suchý se bude více věnovat umělcovu životu. Hlavním cílem je vytvořit životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. Film bude obsahovat archivní záběry, současnou tvorbu, situace z osobního života i autentické výpovědi.

„Suchého dílo je tak obsáhlé, že pro životopisný portrét jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popisuje Olga Sommerová.

Role kameramanky se ujala Olga Špátová, jež s Olgou Sommerovou již spolupracovala na tvorbě třinácti filmů. Dramaturgii zaštituje Hana Stibralová, o střih se postará Alois Fišárek, o zvuk Petr Provazník a Dan Němec.

V současné chvíli už natáčení skončilo a na řadu přichází střižna a postprodukce. Dokončen má být v létě a do kin zamíří na podzim. Tvůrci nyní shánějí prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru Hithit.cz peníze na kvalitní digitální postprodukci filmu. „Obracíme se na veřejnost s prosbou o pomoc. Budeme totiž moc rádi, když nám film pomůžou dokončit právě lidé, kteří byli dílem Jiřího Suchého ovlivněni,“ říká producent Viktor Schwarcz.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP