Festival Jeden svět se mimo jiné zabývá hledáním identity


Bohové z Molenbeeku, režie Reetta Huhtanen. Foto: Festival jeden světIdentita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. 

„Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos uskuteční už po jednadvacáté, v Praze od 6. do 17. března a následně v dalších 35 českých městech. Letošní ročník představí celkem 117 dokumentů.

Festival Jeden svět zahájí film Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek, která si získala mediální reputaci jako domov islámských radikálů. Přestože každý pochází z radikálně odlišných světů, společně hledají odpovědi na otázky týkající se islámu, křesťanství a víry v toho správného boha. Jejich harmonické soužití přeruší teroristické útoky, které byly připravovány právě v Molenbeeku. Snímek osobně uvede režisérka Reetta Huhtanen.

Scénický experiment Rekonstrukce Utøyikterý měl mezinárodní premiéru na letošním Berlinale, se s pomocí přeživších pokusí zprostředkovat zážitek z útoku na norský letní tábor v roce 2011. Režisér Ben Asamoah se vydal do Ghany, aby ve filmu Sakawa zdokumentoval netradiční živnost místní komunity. S pomocí podvodných emailů a falešných identit klamou místní mladíci bohaté Američany a Evropany, díky jejichž penězům jsou pak schopni finančně zajistit své rodiny. 

Tragická smrt bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda, která otřásla mezinárodní komunitou v 60.letech, je dodnes opředena množstvím konspiračních teorií. Dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý vyšetřovatel se ve snímku Odložený případ Hammarskjöld vydávají po stopách tohoto případu a pokouší se o jeho rekonstrukci.

V mezinárodní premiéře festival uvede dokument Novaja – příběh nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do práce prestižní redakce, která od roku 2000 tragicky přišla o šest svých členů. Aktuálnímu tématu venezuelské krize se věnuje film Vše v pořádku. Snímek Na jejích bedrech je portrétem Nadji Muradové, bojovnice za práva opomíjených jezídů a čerstvé laureátky Nobelovy ceny za mír. Na důležitost občanské žurnalistiky upozorňuje dokument Bellingcat – Pravda v postpravdivém světě, který na konkrétních případech odhaluje pozadí a metody práce této respektované organizace. Členové skupiny pouze s pomocí otevřených internetových zdrojů pomáhají vyšetřovat kauzy jako je otrava agenta Skripala nebo bombardování v Sýrii.

Snímek režiséra Filipa Remundy Bratři Okamurovi, který nabízí netradiční pohled na tuto nesourodou bratrskou trojici. V dokumentu Reality aktéři na vlastní kůži zjišťují, jak funguje trh s nemovitostmi. Potvrzuje se tak, že nedostupné bydlení je palčivým tématem také v Česku. Psychologický portrét Začít znovu je příběhem sňatkového podvodníka Mirka a jeho poslední oběti Moniky, která čeká, až jejího vyvoleného propustí z vězení. Protagonisty snímku Ještě nekončíme jsou aktivní senioři, kteří dokazují, že i přes pokročilý věk je stále možné žít odhodlaně a naplno.

Pro aktéry filmu O čem sní pankáčije symbolem revolty tetování, které je ale indonéskou společností vnímáno jako znamení kriminálníků a musí tak čelit odmítání vlastní rodiny. S nepochopením konzervativní babičky bojuje také mladý polský gay Rafał v autobiografickém dokumentu Bezpodmínečná láska. Na Oskara nominovaný snímek Nerovná jízda zachycuje nelehké dospívání tří skejťáků v oblasti Rezavého pásu na americkém severovýchodě.

Svůj „čínský sen” o bohatství a lepším životě si v dokumentu Jsem tady nový plní imigranti z Konga a dalších afrických zemích, kteří se rozhodli podnikat v jednom z nejpřísnějších režimů na světě. Filmy Dobrá změna v Polsku a Maďarsko 2018 – V zákulisí demokracie zachycují aktuální situaci v zemích, kde se ke slovu dostává populismus využívající silného důrazu na národní identitu a v důsledku toho roste politické napětí. Snímek Duše severu dokumentuje neúnavný boj dělníka Steva, který se snaží zajistit lepší podmínky pro své okolí, ačkoliv sám balancuje na hraně existenčních problémů.

Hrdinové a hrdinky snímku Vesnice plavajících krav se rozhodli uniknout stresu velkoměsta a najít své místo na venkově ve splynutí s přírodou. Dokument Dobré sousedky ukazuje příběh Ady a Vilmy, které pomáhají osamělým seniorům a znovu v nich probouzejí chuť do života. Punková odysea sleduje divokou jízdu finské punkové kapely po vystoupení na soutěži Eurovize až k poslednímu koncertu.

Za jeden z nejlepších dokumentů uplynulého roku je považován film Hale County ráno i večer, který podmanivě zachycuje atmosféru amerického jihu a je nominován na Oskara. Dokument Ostrov hladových duchů ukazuje nelehkou situaci uprchlíků uvízlých v detenčním centru na australském Vánočním ostrově. Potvrzuje se, že tzv. australský model, který bývá dáván jako příklad v řešení migrační krize, rozhodně není ideální. Hrdinovi snímku S láskou, Scott se přes noc změnil život – po napadení kvůli své sexuální orientaci zůstal na vozíku. Ukazuje se, že přijímání LGBT komunity většinovou společností není ani v dnešním západním světě samozřejmostí.

Na příkladu čínské sítě YY v dokumentu Streamující lidová republika lze vidět, že online prostor umožňuje snadnou cestu ke slávě a úspěchu, který ale není zadarmo. Snímek Všechna stvoření vítána pak přiblíží fungování Chaos Computer Clubu neboli největšího hackerského klubu v Evropě.

Politička Nilúfar a novinářka Šakílá, hlavní protagonistky filmu Boj s drakem, se rozhodly bojovat za práva a demokracii žen v Afghánistánu i za cenu ohrožení vlastní rodiny. Svědectví o boji s Islámským státem přináší v dokumentu Ženy s náušnicemi ze střelného prachu žurnalistka Núr, která se na syrsko-irácké hranici snaží zjistit, proč se místní k ISIS připojují.  

Na festivalu se také představí dva snímky deníku Guardian z Latinské Ameriky – Boj o dramatickém boji lidí s postižením v Bolívii za svá práva a Marielle a Monica ze současné Brazílie. Film Tanečky s Le Penovou sleduje průběh prezidentských voleb očima příznivců této kontroverzní francouzské političky.

S následky klimatické změny se potýkají obyvatelé ostrova Kiribati, kterým před očima mizí celé vesnice. Bývalý prezident Kiribati a hlavní hrdina dokumentu Anoteho archa se snaží situaci změnit a dělá všechno proto, aby se o osudu tohoto státu dozvěděla mezinárodní komunita. Snímek Až se z jehňat stanou lvi přibližuje obchod se slonovinou očima pytláků i ochránců zvířat.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP