Zemřel Albert Marenčin, který se podílel na nejlepších slovenských filmech


Albert Marenčin. Foto: ProfimediaVe věku nedožitých 97 let zemřel slovenský dramaturg, scénárista, překladatel prozaik a básník Albert Marenčin.

 

Marenčin vystudoval za druhé světové války filozofickou fakultu v Bratislavě, aktivně s pak účastnil Slovenského národního povstání. V letech 1949–1972 pracoval v různých funkcích v Československém státním filmu (lektor, dramaturg, scenárista...).

V šedesátých letech se zasloužil o vznik skvělých slovenských filmů takzvané Nové vlny, jako byly Zbehovia a pútnici (1968) či Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraje Jakubiska.

„Hotové filmy sa pred pustením do kín museli „prefiltrovať“ cez dva-tri schvaľovacie orgány. V druhej polovici šesťdesiatych rokov sa však čoraz častejšie ten či onen filter vypustil a keď sme nepochodili u generálneho tajomníka KSS Karola Bacílka, obrátili sme sa na vedúceho ideologického oddelenia, ktorý mal povesť liberála a otvorenej hlavy. A ten ako najvyššia autorita v oblasti umenia sa nebál schváliť aj to, čo jeho šéf zamietol: tak sa napríklad dostal do kín film Slnko v sieti. Dnes to znie neuveriteľne, ale tým osvieteným liberálom bol Vasil Biľak. Ten istý, ktorý sa o pár rokov neskôr stal jedným z vedúcich normalizátorov,“ zavzpomínal na tuto dobu před 13. lety.

V roce 1972 byl propuštěn ze zaměstnání ve filmu a až do roku 1989 pracoval ve Slovenské národní galerii. V roce 1990 se vrátil jako pedagog na Filmovou a televizní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě.

Kromě filmových scénářů překládal z francouzštiny, psal eseje a básně a vytvářel surrealistické koláže. Za překlady získal mnoho ocenění, například francouzský Rytířský řád za umění a literaturu v roce 1993. Slovenská filmová a televizní akademie mu v roce 2010 udělila cenu Slnko v sieti za mimořádný přínos slovenské kinematografii.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP