Vznikl dokument o Jaroslavu Kučerovi, kameramanovi Démantů noci


Dokument Jaroslav Kučera Zblízka sleduje cestu českého kameramana, který se podílel na nejvýraznějších dílech československé kinematografie. Kučerova estetika filmového obrazu byla natolik nepřehlédnutelná, že poutala pozornost i zahraniční filmové kritiky.

Jaroslav Kučera byl mimo jiné kameramanem Démantů noci. Zdroj NFA

 

Jaroslav Kučera(1929–1991) v 50. a 60. letech spoluvytvořil nejvýznamnější díla československé kinematografie. V té době byl klíčovým spolupracovníkem a manželem režisérky Věry Chytilové. Filmy Až přijde kocour, Démanty noci, Sedmikrásky, Všichni dobří rodáci se zapsaly mezi klenoty československé nové vlny. V kameramanské práci pokračoval Kučera i po roce 1968, vytvořil řadu uměleckých i komerčně úspěšných filmů (Morgiana, Adéla ještě nevečeřela či Noc na Karlštejně).

Tvůrci dokumentu Tomáš Michálek a Jakub Felcman vyzvali jeho spolupracovníky, rodinné příslušníky a znalce jeho rozsáhlého díla, aby se pokusili vystihnout jedinečnost Kučerova přínosu české i světové kinematografii. V průběhu hodinového snímku nechali nahlédnout také do jeho méně známé, experimentální tvorby.

"Dokumentární portrét umožní divákovi vstoupit do dialogu s tvorbou Jaroslava Kučery," říká Jakub Felcman, režisér filmu. "Celý projekt odstartoval před více než pěti lety. Zatím se nám podařilo podílet se na vydání knihy Mezi-obrazy Kateřiny Svatoňové a být u velké výstavy v Domě umění města Brno. Filmy Věry Chytilové a vlastně tím i Jaroslava Kučery zásadně utvářely moje vnímání o filmu. Měl jsem to štěstí zažít Věru Chytilovou, troufnu si říci – zblízka – a vždycky jí a její rodině za to budu vděčný," doplňuje Tomáš Michálek, druhý z režisérů filmu.

Portrét umělce Jaroslava Kučery uvádí do kin Národní filmový archiv. "Kameramani bývali v klasické kinematografii většinou neviditelní – měli rozhodující vliv na vizuální koncepci filmu, ale často je zastínila jména režisérů. Kučerova pozice byla výjimečná a jeho filmový portrét o tom vypovídá. Tento dokument budeme nabízet společně s těmi filmy, pod nimiž je Kučera podepsán jako kameraman – věřím, že diváci toto spojení ocení," říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých kameramanů (jeho kompletní filmografii najdete ZDE) vstoupí do českých kin 4. dubna premiérou v pražském kině Ponrepo. Ještě před tím se uskuteční čtyři projekce v rámci Mezinárodního filmového festivalu Febiofest: 26. března od 18:00 v kině Ponrepo, 28. března v 15:00 a 29. března od 18:15 v CineStar Praha Anděl a 2. dubna v 10:00 v Českých Budějovicích na Malé scéně DK Metropol.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP