Do kin míří zrestaurovaná Cesta do pravěku


Legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku prošel digitálním restaurováním a v nových barvách se po mnoha letech dočká uvedení na plátna kin. Díky kompletní technické renovaci dostala Cesta do pravěku takovou podobu, jakou měla při své premiéře v roce 1955. Do kin vstoupí 25. dubna.

Cesta do Pravěku. Foto Bontonfilm

 

Cesta čtyř kluků do dávné historie prošla digitálním restaurováním v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“ a stala se posledním filmem projektu. Ten vznikl v roce 2014 za účelem digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a nabídnout divákům nový pohled na českou klasiku, který odpovídá současné době moderních technologií. V letech 2015 a 2016 se díky němu povedlo zrestaurovat snímky Barona Prášil a Vynález zkázy.

„Vzhledem k množství materiálu, který jsme museli zpracovat, rozmanitým technologiím a filmařským trikům, které Karel Zeman ve filmu použil, řadím Cestu do pravěku k technologicky nejsložitějším restaurátorským projektům, které jsme dělali,“ říká Ivo Marák, odborník na digitální restaurování filmů a technologický ředitel studia UPP, které se dlouhodobě podílí na trikových scénách řady hollywoodských velkofilmů.

Filmové triky Cesty do pravěku inspirovaly řadu dalších tvůrců, vešly do dějin a dnes patří k základní abecedě tvorby filmových iluzí. „Dnes se divím, kde jsem našel odvahu pustit se téměř s holýma rukama do tak neobvyklého projektu. Jako režisér jsem musel potlačovat dramatičnost děje, aby bylo dost prostoru pro vědecký výklad, jako výtvarník jsem se musel držet realistického pojetí opět v zájmu vědy. Ale na to jsem tenkrát nemyslel, šlo mi hlavně o to, abych ukázal fantastický svět, který příroda vytvořila před mnoha miliony let. Využil jsem k tomu všech imaginačních možností filmu, proto jsem spojil film hraný, kreslený a loutkový v jeden celek, “ vzpomínal na své dílo Karel Zeman.

Slavnostní představení nové verze proběhne už 3. dubna v pražském kině Dlabačov, kde ji uvede i britský režisér a animátor John Stevenson, režisér populárního animovaného filmu Kung Fu Panda, který za své dva největší filmové vzory považuje Karla Zemana a Raye Harryhausena, který mimo jiné produkoval slavný Souboj Titánů z roku 1981.

Britský tvůrce, který začal svou kariéru prací na televizním seriálu The Muppet Show, povede v pátek 5. dubna od 10:00 hodin volně přístupnou přednášku „masterclass“ v prostorách FAMU na Smetanově nábřeží. Mimo jiné prozradí fungování velkých amerických animačních studií a představí případovou studii výroby filmu Kung Fu Panda.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP