Festival tanečních filmů uvede vzpomínku na Pinu Bausch i snímky o cestování


Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16. až 18. května 2019 v pražském kině Světozor.

Pina Bausch. Foto: Pina Bausch Foundation

 

V červenci uplyne deset let od smrti tanečnice a choreografky Piny Bausch. Festival připomene její dílo v komponovaném filmovém večeru, jehož součástí bude i scénický dialog s jejím dlouholetým spolupracovníkem Daphnisem Kokkinosem. Moderátorem dialogu bude umělecký šéf souboru Farma v jeskyni – Viliam Dočolomanský.

Diváci také budou mít možnost zhlédnout filmové zpracování legendární choreografie Café Müller, v níž Pina Bausch tančí v jedné z rolí. „Café Müller je místo samotného života. Místo, které je ve své prázdnotě plné smutku, tápání, strachu, touhy po pochopení, ale zároveň i naděje v lásku. Pina Bausch dokázala rozumět lidské duši. Té její části, která je společná pro každého z nás bez ohledu na charakter nebo dobu, ve které žijeme,“ zdůrazňuje redaktorka webu Taneční zóna Barbora Kašparová.

Také doprovodný program festivalu připomene odkaz této významné osobnosti světové choreografie uměleckou videoinstalací s názvem Pina Bausch Foundation: Ensembles, která je k vidění v Centru současného umění DOX do 20. května.

Sekce dokumentů se v tomto ročníku zaměří na zákulisí nejslavnějšího baletního tělesa světa – balet Pařížské opery. S kamerou diváci proniknou do tanečních sálů, dílen, kanceláří a šaten. Dokument T. M. Rivese Play Serious je sondou do přípravy choreografie Play, kterou na repertoár první baletní scény světa přinesl choreografický inovátor Alexander Ekman. Po premiéře dokumentu bude promítán i filmový záznam této inscenace. V jednom večeru tak bude představeno dílo choreografa, který z orchestřiště opery vytvořil jezero z milionů zelených míčků.

Další z dokumentů, který se zaměří na zákulisí baletu Pařížské opery, sleduje sezónu nového šéfa baletu Benjamina Millepieda, choreografa známého filmu Černá labuť a manžela hollywoodské hvězdy Natalie Portman. Film Reset je vzrušující zprávou o situaci umělce v roli vrcholného manažera a o vzniku inscenace v kolosu tradiční umělecké instituce.

Festival uvede také dva tematicky zaměřené bloky filmů. Blok On the Road bude zasvěcen cestám, objevům a neznámým světům. Filmovým blokem Urban Dance zaměřeným na tanec ve veřejném prostoru provede diváky Wahe Akopjan, respektovaný tanečník a choreograf streetových technik, který také živě vystoupí se svou taneční skupinou.

Poprvé ve své historii se festival stal soutěží. O hlavní cenu se uchází na 350 filmů z celého světa. Akce vyvrcholí 18. května vyhlášením vítězů soutěže o Hlavní cenu Festivalu tanečních filmů a o Cenu diváků. Součástí vyhlášení bude i blok s názvem Tanec a reklama zaměřený na taneční reklamy.

Program festivalu najdete ZDE.


AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP