Festival v Karlových Varech uvede premiéry dokumentů o Miloši Formanovi a Jiřím Suchém


Po úspěšné premiéře na festivalu v Cannes bude vůbec poprvé v Čechách uveden na Mezinárodním filmové festivalu v Karlových Varech dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. České dokumentaristika Olga Sommerová nabídne karlovarskému publiku ve světové premiéře portrét další klíčové osobnosti tuzemské kultury ve snímku Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

Film Forman vs Forman. Foto: MFF Karlovy Vary

 

Do hlavní soutěže je přihlášen čínský film Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga či subtilní drama o znovuobjevování vlastní identity Monzun (v hlavní roli Henry Golding), které natočil britský tvůrce kambodžského původu Hong Khaou. Do Karlových Varů se sedm let po premiéře debutu Sakra, kluku! (cena EFA pro nejlepší evropský debut roku) vrací Němec Jan-Ole Gerster s psychologickou studií Lara s Corinnou Harfouchovou v titulní roli.

Filipínská autorka Dwein Baltazarová tentokrát představí tajemstvím prostoupené jemné drama Óda na nicotu, španělských tvůrce Jonás Trueba konverzační kus Srpnová madona. Do šedesátých let minulého století zasazený žánr iniciačního filmu v černobílém hávu bude reprezentovat americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové s Karou Haywardovou v hlavní roli.

Východní a jihovýchodní Evropa vysílá do klání o festivalové ceny trio novinek uznávaných tvůrců. Soucit a humor upomínající na klíčové snímky československé nové vlny prostupují Nevlastní sestru Damjana Kozoleho (cena za režii na MFF KV 2016 za Noční život). Sugestivním rodinným dramatem Otec navazuje bulharská režisérská dvojice Kristina Grozeva a Petar Valchanov na ceněná dramata Lekce Sláva. Tuzemskou kinematografii bude zastupovat drama Marko Škopa Budiž světlo natočené ve slovensko-české koprodukci.

Kuriózní cestu k pochopení hlubší pravdy o sobě samotném lemovanou pichlavou ironií i něhou nabídne belgický debutant Tim Mielants ve snímku Patrick. Z Chile do Karlových Varů doputuje druhá celovečerní prvotina v hlavní soutěži, psychologická road movie Felipe Ríose Muž budoucnosti. Do soutěžní sekce se po třech letech vrací Turek Kıvanç Sezer (Otcova křídla) s absurdně humorným pamfletem na téma životní krize Maličkosti.

Absolvent FAMU Michal Hogenauer představí v soutěži Na východ od Západu letos svůj debut, drama Tiché doteky s Eliškou Křenkovou v hlavní roli au pair, vystavené manipulaci v rodině, kde pracuje. Zahajovacím snímkem soutěže bude Agův dům, celovečerní debut kosovské režisérky Lendity Zeqiraj, která stvořila živelný svět energických ženských hrdinek. V soutěži se dále představí například tragikomická, obrazově nápaditá road movie ukrajinského režiséra Antonia Lukiče Mé tiché myšlenky, slovenský film Hluché dni, v němž Pavol Pekarčík splétá čtyři drobné příběhy zrcadlící vnitřní život neslyšících romských dětí, konceptuální triptych srbského režiséra Stefana Maleševiće nazvaný Mamonga či turecká psychologická studie Serhata Karaaslana Cenzor.

Ve světové premiéře se v Karlových Varech představí celovečerní hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška Staříci. Dramatický snímek nabídne příběh dvojice politických vězňů v pokročilém věku, kteří se vydávají v obytném voze na cestu mající jediný cíl – najít a zabít bývalého komunistického prokurátora, jenž poslal na smrt elitu národa. Ve svérázné road-movie hrají Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

V exkluzivní předpremiéře představí Ivan Zachariáš první dvě epizody ze šestidílného špionážního dramatu Bez vědomí natočeném v produkci HBO Europe, v hlavních rolích s Táňou Pauhofovou, Hattie Morahan (Kráska a zvíře) a Davidem Nyklem (Hvězdná brána). V Karlových Varech se uskuteční i světová premiéra celovečerního debutu Martina Krejčího Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera. Natočil jej v americké produkci a jedné z klíčových rolí se ujal John Turturro.

Diváky také čeká evropská premiéra snímku Mystify: Michael Hutchence, dokumentární cesta do komplikovaného vnitřního světa charismatického frontmana australské rockové skupiny INXS.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP