Prince Rogers Nelson - zemřel


 

Prince a kytaraNěkdo, někde napsal, že Prince byl sukničkář, že měnil holky a ženský jako své šaty. Nelze říci spodní prádlo, protože prý ho podle autora „drbu“ nenosil. Když však potkal r’n’b zpěvačku Patrice Rushenovou zabouchl se do ní natolik, že jí musel oslavit písní. Byla to slavná píseň „I wanna be your lover“. Pak už to v jeho textech sexem vřelo…

 

 

Píše pro Patricii další "I Feel For You" , láska však není opětovaná a tak píseň věnoval jiné zpěvačce Chaka Khanové. Ale „I wanna be your lover“ byl zlomový hit v kariéře dvacetiletého Prince. V listopadu 1979 byl „number 1“ jako r’n’b zpěvák a jedenáctý v celé stovce žebříčku Billboard Hot. Písnička vyšla jako slavný singl a také byla vůdčí na LP. Předchozí deska „For You“ z roku 1978 nijak nezazářila. Kritika a kolegové si však všimnou až dalšího alba „Dirty Mind” (1980), které tak zabralo, že Rolling Stones si berou Prince s jeho kapelou jako předskokana svých koncertů v Los Angeles.

Ještě větší skok ke slávě učiní albem „1999“ s hitem „Little red corvette“ „vydaným v roce 1982 a kterého se prodalo tři milionů kopií. Dává se do experimentu v umění, když tvoří film „Purple Rain“ (1984) a vydává stejnojmennou desku. Film dostává Oskara za hudbu, když jsou v něm mimo jiné tehdy populární písně „Let’s go crazy“ a „When Doves cry“. Deska „Purple Rain“ je na vrcholu amerického hudebního žebříčku a také dostává cenu Grammy, když je na desce významná stejnojmenná devítiminutová hudební balada. Vše toto se dá označit s určitostí za vrcholný okamžik Princovy kariéry.

Té není v tu chvíli ani náhodou konec. Vždyť celkem za život získal Prince sedmkrát Grammy a v roce 2004 je uveden do Síně slávy rock'n'rollu. V témže roce jakoby chce potvrdit  svůj vděk za ocenění a vydává úspěšnou, a to již devětadvacátou  desku  „Musicology“ . Album se dostává na špičku žebříčku v mnoha zemí včetně USA, Británie, Německa a dalších. Za fenomenální je označováno jeho 21 nočních koncertů bez přestávky v londýnské O2 aréně v roce 2007.

Prince SLAVEKariéra umělce, který nejen vydal řadu desek, ale složil hudbu do mnoha filmů, ve kterých také hrál nebo skládal hudbu pro své kolegy, nebyla jednoduchá. Když měl za sebou úspěch s alby Diamonds and Pearls” (1991 s velmi  úspěšným singlem „Cream“)  a „Love Symbol Album“ (1992) dostává se v roce 1993 do sporu s nahrávacími studii. Vykřikuje, že se stal jejich otrokem a nápis „Slave“ si maloval na tvář. Přestává užívat svůj pseudonym Prince a vymýšlí si vlastní originální symbol, jakýsi piktogramy zvaný Love Symbol. Je to jeho originální snaha o spojení ženy a muže ()(). Někteří jeho hudební znalci tvrdí, že se k tomu dopravoval během své meditace a braní drog ( dnesse spekuluje v této souvislosti o drogách jako o důvodu jeho smrti ). Podepisuje se jako T.A.F.K.A.P. ( The Artist Formerly Known As Prince ). Také zmíněné album „Love Symbol Album“ má na obálce Princův nový symbol. 

prince-symbol

 

Princův boj se společností Warner Bros graduje, když nezávisle na ní vydává bez mluvních závazků 36-písní svých největších hitů na třech sadách CD „The Hits/The B-Sides“ (každý kotouč má 60 minut hudby). Album bylo vydáno přes jeho vlastní produkcí NPG Records s distribucí přes společnost EMI.

 


Do nového tisíciletí se slavný zpěvák objevuje opět pod svým dřívějším pseudonymem Prince, které převzal po otcově uměleckém jménu Prince Rogers, který hrál jako pianista v jazzové skupině Prince Rogers Trio („Pojmenoval jsem tak svého syna, neboť jsem chtěl, aby dělal vše jako já“.)

Dnes bude zpěvákovu revoltu vůči mocnému businessu a pokrytecké společnosti připomínat jeho fialová kytara tvarovaná propletenými symboly muže a ženy.

 

VIDEO Purple Rain

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP