S+V nově na CD


 

Jan Vodňanský foto Jan PlachetkaNedožité osmdesátiny Petra Skoumala (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014) připomněl Supraphon ve čtvrtek 15. 3. v pražské prodejně Musicpoint na Jungmannově náměstí představením archivního alba s názvem Všechno je proměnlivé (Zakázané koncerty 1974 – 1981). ­ (vlevo Jan Vodňanský při čtvrtečním křtu nového supraphonovského alba archiovních nahrávek dvojice Skoumal+Vodňanský)

 

 

 

Deska sice nenabízí žádný celistvý pořad legendární autorské dvojice Skoumal+Vodňanský, ale obsahuje 19 čísel (neoficiálně nahraných při živých vystoupeních v normalizačních dobách a vesměs dosud nevydaných), které uchoval a k vydání připravil libeňský zvukař a sběratel písniček Petr Benesch. Do kolekce přispěl ze svého archivu také Jan Vodňanský, jenž ozdobil křtění desky živým zpěvem a několika vzpomínkami.

 

"Od samého počátku v Činoherním klubu bylo koncertování dvojice Skoumal & Vodňanský jízdou na neosedlaném a navíc nenažraném tygrovi… Pokaždé se hrálo, jako by to bylo naposled. Po letech se mi přiznali moji blízcí přátelé, proč chodili až notoricky na každou reprízu S úsměvem idiota. Prý chtěli být u toho, až nás budou zatýkat přímo na scéně," vzpomíná Vodňanský v bukletu nového cédéčka na éru všudypřítomnému dozoru a cenzury, která Skoumala s Vodňanským nakonec vyhnala z pražských scén. Vystupovali pak ještě nějakou dobu na „venkovských“ štacích, převážně po kolejích a studentských klubech. Po olomouckém koncertu v roce 1981 je však postihl celostátní zákaz vystupování.

 

U většiny nahrávek se nepodařilo určit místo ani čas, ale jsou známi ti, kteří se na přednesu písní podíleli: Lída Molínová, Přemysl Rut, klarinetista František Sojka, kytarista Jiří Šrajer a bubeník Vladimír Belatka.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP