Hudební festival Český Krumlov 2019: baroko i arménská lidová hudba


 Venuše a živly. Foto: Libor Sváček Letošní 28. ročník letní přehlídky světové hudební kultury Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se uskuteční od 19. července do 10. srpna.

Zahajovací festivalový galavečer Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce bude prostřednictvím hudby, tance, iluminace a dalších efektů evokovat velkolepé barokní slavnosti z doby francouzského krále Ludvíka XIV. Představení se uskuteční 19. července u barokní fontány zámecké zahrady českokrumlovského zámku. Na hudbu Jeana-Baptisty Lullyho, dvorního skladatele a kapelníka Ludvíka XIV., a jeho současníků zatančí Hartig Ensemble a hosté, v roli Apollóna/Ohně se představí Francesco Scarpato, v roli Venuše Ida Fišerová.

Festivalové koncerty bude také hostit například Zámecká jízdárna, která byla postavena v letech 1744–1746 za vlády knížete Josefa Adama ze Schwarzenberku ve stylu vídeňského rokoka. V pátek 26. července bude prostor respiria před Zámeckou jízdárnou patřit koncertu Kouzlo barokní hudby se sopranistkami Kristýnou Kůstkovou a Nikolou Uramovou v doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Na programu jsou skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho, C. Monteverdiho a G. F. Händela.

Spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. srpna zprostředkuje koncert Songs of Exile. Společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie je kombinací arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem, rockem a jazzem. Pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana zazní hudba založenou na textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe.

Na slavnostním koncertě Už nás nedělí železná opona vystoupí 9. srpna v Zámecké jízdárně jihokorejská houslová virtuózka Sanghee Cheong, rakouský violoncellista Stefan Kropfitsch a původní rezidenční těleso německého města Gotha: Thüringen Philharmonie Gotha. Filharmonie, jejíž kořeny sahají až do roku 1651 a se kterou spolupracovali například Ferenc Liszt, Hector Berlioz či Richard Strauss, zahraje pod vedením japonského dirigenta Yukiho Miyagiho symfonickou báseň Vltava Bedřicha Smetany, Brahmsův Dvojkoncert a-moll a Osudovou Ludwiga van Beethovena.

Celý program festivalu najdete ZDE www.festivalkrumlov.cz

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP