Osm koncertů děl spjatých s Lichtenštejny zazní na jižní Moravě


Od 28. září do 12. října se uskuteční čtvrtý ročník Lednicko|Valtického hudebního festivalu, který v osmi koncertech připomene kapelníky a skladatele, kteří byli spjati s rodem Lichtenštejnů, působícím po 700 let na jižní Moravě.

Lednice. Foto: archiv Lednicko|Valtického hudebního festivalu

 

Festival se i letos vrátí k několika oblíbeným místům konání koncertů, mezi něž patří zámek Valtice, zámek Lednice či lovecký zámeček Rendez-vous, a současně umožní návštěvníkům objevit prostory nové, jež jsou rovněž dědictvím po lichtenštejnských architektech, například zámek Mikulov, kostel v Katzelsdorfu nebo zřídka užívaná kaple Cyrila a Metoděje v Břeclavi.

Na zahajovacím koncertu 4. festivalového ročníku vystoupí francouzsko-holandská houslistka Cosima Soulez Larivière, vítězka prestižní maďarské Bartók World Competition, za doprovodu pianisty Miroslava Sekery.

Druhý festivalový večer v podání harfenistky Kateřiny Englichové a flétnisty Petra Pomkly nabídne díla Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Gabriela Faurého a svým umístěním do Dianina chrámu zvaného Rendez-vous přenese posluchače do časů domácího koncertování 18. a 19. století.

Podtitul třetího koncertu Hudba z Nové Říše odkazuje na rodiště bratrů Antonína a Pavla Vranických. Jednou z dominant večera bude houslový koncert Pavla Vranického, který zazní v někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů na zámku Mikulov. Za doprovodu klasicistního Ensemble 18+ vystoupí Ivan Ženatý a také sólistka Národního divadla Marie Fajtová.

Úspěšný český barokní orchestr Collegium Marianum rozezní kostel v rakouském Katzelsdorfu a nabídne mimo jiné novodobou premiéru skladby Melchiora Pichlera, který byl dalším ze slavných kapelníků Josefa Jana Adama Lichtenštejna.

Pátý koncert představí krásy samotných Valtic – na valtickém zámku zazní skladby renesančního autora Nicolause Zangia, úzce spjatého se zdejším panstvem, v podání vokálního souboru Cappella Mariana a sopranistky Lucie Rozsnyó.

Projekt Cembalissimo s Editou Keglerovou a Monikou Knoblochovou představí, spolu s řídce uváděnou hudbou pro dvě cembala, kostel sv. Cyrila a Metoděje, další ze staveb „lichtenštejnských“ architektů. Hostovat budou významní absolventi břeclavské ZUŠ, houslista Jiří Partyka a violoncellista Lukáš Svoboda.

Mezi valtické rodáky patří neprávem opomíjený skladatel a kontrabasista Johannes Matthias Sperger, jemuž bude věnován sedmý festivalový večer. Hlavní hvězdou programu bude violoncellista Emil Rovner.

Závěrečný galakoncert, tradičně umístěný do renovované jízdárny zámku Valtice, bude patřit vítězi prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Pianista Lukáš Vondráček zahraje v doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného Beethovenův Klavírní koncert č. 5, zvaný „Císařský“. Spolu s mezzosopranistkou Alexandrou Yangel, sólistkou Státní opery ve Vídni, zakončí čtvrtý ročník festivalu.

Již pravidelný doprovodný program festivalu tvoří koncerty pro žáky základních škol. Hudbu doprovázejí samotní umělci poutavým výkladem, který má přiblížit nejen hudební nástroje, ale rovněž různé stylové epochy a žánry hudby.

Jako mimořádný festivalový program se v červnu v City Palais Liechtenstein ve Vídni uskuteční koncert k 300. výročí knížectví Lichtenštejnsko. Vystoupí na něm basbarytonista Adam Plachetka, sopranistka Patricia Janečková a trumpetista Ondřej Jurčeka, ti všichni za doprovodu komorního souboru Barocco sempre giovane.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP