U knihovny s Petrem Bílkem č.43


U knihovny 42 2016Petr Stančík: Andělí vejce (Druhé město 2016)

 

 


Hledání ztraceného času? Ale kdepak. Stančíkovo Macondo? Možná. Nejspíš to ale je použití historických reálií ke hře. Jenže bohužel ani tohle nesedí. Každá hra má pevná pravidla, vrh kostek není hra. Autor však kdykoli prodá pravidlo za žert. Kdo četl Jonassonova Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, pro toho nebude Stančíkova metoda přakvapením. Čas minulosti není jednou provždy fixovaný, z vůle autora se v něm může přihodit cokoli. Zapomeňte na tradiční historické romány přikurtované k loži pravděpodobnosti. Tady kráčíme po cestě, na které se literatura zbavuje posledních zbytků odpovědnosti a závaznosti. Hlavně pobavit!

 

Martin Reiner: Jeden z milionu (Větrné mlýny 2016)
Spisovatelská anamnésis. Obvyklá fabulační pro-jekce je ve čtrnácti povídkách nahrazována retro-jekcí, která ovšem nutně neopisuje vypravěčovu biografii, i když její materie tvoří nejzahuštěnější střed dějových rotací a nachází se v Brně. Jsme v situaci, kdy v živé literární tvorbě ztrácí dosavadní poetika smysl, kdy ji nahrazuje technika a komunikační strategie. V těchto disciplínách má dnes Reiner v Čechách slabou konkurenci. Dokáže se kultivovaně projevit v básni, povídce i v románu. Když na to však přijde, zvládne i tradiční formu (viz jeho decimy). Jako povídkář je v této knize nejsilnější v přesném detailu, v pointách už tak jistou ruku nemá.

 

Jean-Francois Lyotard: Návrat a jiné eseje (Herrmann&synové 2002/ překlad Ladislav Šerý, Miroslav Petříček)
Filozof (1924 – 1998) patří do souhvězdí, kde září jména jako Gilles Deleuze, Michel Foucault nebo Jacques Derrida. Na jeho eseje si musíte nařídit myšlení, protože bez alespoň základní průpravy o psychoanalýze, strukturalismu nebo Nietzscheovi se s texty minete. „Homo re-domesticus u moci zabíjí na ulicích a křičí: ,Vy k mému domu nepatříte!'Bere hosta jako rukojmí. Pronásleduje všechno, co migruje. Potají je skrývá do svých jeskyní, obrací je na popel uprostřed svých nížin. Není to válka, je to devastace. Domácký modus rozbíjí hybris. A simulace domu napomáhá hybris rozpoutat." Čím méně se cítíme, že jsme doma, tím jsme nepřátelštější.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP