U knihovny s Petrem Bílkem č. 45


U knihovny 44 2016Zuzana Dostálová: Proč všichni odcházejí (Togga 2016)

 


Jejímu otci Zenovi jsem napsal předmluvu a doslov k některým prózám nazvaným podle znamení zvěrokruhu. Znali jsme se, proto mě překvapilo svědectví nejmladší ze tří jeho dcer o té stránce jeho života, která zůstávala skryta. Zuzana stvořila křehkou novelu, která by směle mohla být po vzoru Němcové nazvána Tatínek. Útulným bezpečím domova v domečku vedle kláštera v pražském Břevnově se šíří pocit neodvratnosti konce všeho lidského, dětská mysl krok za kokem přijímá skutečnost smrti blízkých. Autorka klade prosté věty jednu za druhou, až s jakousi rafinovanou bezelstností se jí daří obeplouvat banality a v detailech rozpoznávat stopy doby. Milé!

 

Stanislav Beran: Vyšehradští jezdci (Host 2016)
Autor (1977) předkládá tři povídky, jimiž prorůstají stejné vedlejší figury a jež pojí stejné místo děje, pražské Nusle a Vyšehrad, leč odehrávají se v různých časech. Beranovo vyprávění nepůsobí ani zdaleka tak dramaticky, jak by napovídal titul. Místo akce se vysouvá do popředí jednotící téma, kterým je samota a vykořeněnost. Jak obstát v době, již jsme si nevybrali, jak vyjít s lidmi, mezi kterými jsme nuceni žít? Syrová nesoudržnost rodin, mučivé spolužití, bezděčná krutost k bližním. Protektorát, padesátá léta i současnost se v tomto punktu neliší. Dokonce ani závěrečný obraz, takový odskok do americké reality, nevyznívá jinak.

 

Frank McDonough: Gestapo. Mýtus a realita Hitlerovy tajné policie (Vyšehrad 2016/ překlad Jindřich Manďák)
Mírné nepřesnosti v terminologii čtenáře překladu donutí k ostražitosti, ale když se dočte, že se jistý Erich Weiss dopustil tragické chyby 31. prosince 1939, „den před německou invazí do Polska", položí si otázku, jestli text v redakci někdo četl. Mnoho z v knize napsaného jsme četli jinde, ale zjištění, že gestapo bylo zoufale neefektivním policejním aparátem, může zaznít českým uším dost neotřele. Důvodem může být i to, že autor se ve svém hodnocení omezuje na území říše a že působení gestapáků na okupovaných územích nabývalo přece jen jiné razance. Za své zločiny gestapo nikdy nezaplatilo, taky jeden příklad zúčtování s minulostí.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP