U knihovny s Petrem Bílkem č. 9


U knihovny 09 2017Petr Motýl: Některé příběhy (Protimluv 2016)

 

 


Básník český (1964) střídá delší útvary typu Apollinairova Pásma s kratšími básněmi a tematicky krouží kolem ostravské mytologie, vlastního rodokmenu nebo čerpačskotopičských zkušeností. Permanentku ve svých verších přidělil Motýl i trojici Marie, Josef a Ježíš a vplétá ji do symboliky Vánoc i obecně dnešní civilizace. Outsiderovská zemitost jako základní naladění textů si občas rozverně povyskočí a zarýmuje si jen tak pro ten špás. Rezavějící ostnatý drát, opakovaně propichující verše, se vine kolem naší Babylónie a před ním „stojí kmeny bojovných Hyksósů /toužící zdegenerovat/ v náručí managementu a marketingu". Tyhle básně si chodí pro radu v montérkách k Petru Bezručovi.

 

Arturo Pérez-Reverte: Tango staré gardy (Argo 2016/ překlad Vladimír Medek)
Pokud vás přestalo bavit luštit současné české prózy jako křížovky, pokud se vám líbil film Titanic a pokud si ještě vzpomínáte na Mannova hochštaplera Felixe Krulla, není na světě síla, která by zabránila tomu, aby se vám román tohoto Španěla (1951) líbil. Budete hltat stovky stran a budete vědět, kde a proč vás podvádí, ale budete mu jeho samozřejmou neomalenost, s jakou vám kazí vkus, odpouštět kvůli suverenitě a šarmu, s jakým kopíruje talent svého hrdiny. Pérez-Reverte je mnohdy sentimentální, ale proč by nebyl, když píše rekviem. Rekviem za dobu, jež vzala definitivně za své po vražedné orgii druhé světové války. Buenos Aires, Sorrento, Nice, Monte Carlo, zaoceánské parníky, luxusní hotely... Nechte se hýčkat.

 

Paul Colize: Back Up (Volvox Globator 2016/ překlad Tomáš Kybal)
Tento Belgičan (1953) pracuje jako cynický iluzionista. Děj svého románu vpletl do reálií z historie rokenrolu, přičemž základními vrcholy jeho geografického trojúhelníku jsou Paříž, Londýn a Berlín. New York přijde na řadu také, ale jen jako závěrečný akord. Hodně se dovíte o atmosféře šedesátých let, o protestech proti válce ve Vietnamu, o rockové muzice a její úloze při krvavých masakrech v kombinaci s helikoptérami, ale hlavně o drogách, které tenkrát frčely. A taky o šíleném životním stylu západoevropské mládeže odhodlané vzít život za jiný konec než za ten, který společnost vnutila jejich rodičům. Postupem četby se stanete odborníky na léčení syndromu uzamčení po úrazu mozku. Výstraha: Nenechte se otrávit množstvím chyb!

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP