U knihovny s Petrem Bílkem č. 11


U knihovny 11 2017Alena Mornštajnová: Hana* (Host 2017)

 

 

Poctivě podaný příběh poskytne vše, co tradiční českou prózou odchovaný člověk očekává. Židovská rodina na moravském maloměstě za první republiky. Holocaust. Po válce doživotní beznaděj přeživších. Věty na sebe autorka (1963) vrší po způsobu zedníků jako cihly, staví vyprávění s klidnou rozvahou a nikde neztratí hlavu. Totéž se ovšem přihodí i čtenáři. Podobu fabulační uzlů tohoto románu si Mornštajnová vyzkoušela už v prvotině Slepá mapa, a snad proto se zde dostaví silnější pocit, jako bychom byli svědky doplňování barev do předem černobíle nakreslených obrázků. Omalovánky. Tady se pracuje s předváděním dějů, osobitý výraz je potlačen, reflexe chybí nebo je tuctová. Řemeslo, které neurazí.

 

Stefan Zweig: Svědomí proti násilí. Castelliův zápas s Kalvínem (Prostor 2017/ překlad Valter Feldstein)
Když tento překlad vyšel poprvé v roce 1970, četli jsme ho všichni. Repete po téměř půlstoletí je oživující zážitek. Leccos se za tu dobu přihodilo, co nedovolilo klasikovu textu vyčpět. Leccos se člověk naučil, leccos prožil, leccos přečetl. Tenkrát byla Ženeva nedosažitelně daleko a vize, že byste strávili noc na lavičce vedle Kalvínovy katedrály svatého Petra, nemohla být šílenější. I stalo se. Letos kniha vychází jako druhý svazek edice Pozdní sběr. Volba titulu i nápad připomenout důležité knihy minulosti v jedné ediční řadě, to jsou skvělé nápady. „Jenže dějiny, to je příliv a odliv, věčný vzestup a pokles; nikdy není žádné právo vybojováno navždy a žádná svoboda není zajištěna proti násilí, které vždy znovu mění svou tvář."

 

André Pieyre de Mandiargues: Mořská lilie (Dauphin 1999/ překlad Magdaléna Fričová)
Kdo přečetl autorovu (1909 – 1991) novelu Motorka (česky 1970) nemohl na ni, stejně jako já, nikdy zapomenout. Smyslnější text snad neexistuje. Ta pasáž, kdy si hrdinka na nahé tělo obléká motorkářskou kombinézu! V novele Mořská lilie tráví dvě lausannské lyceistky prázdniny na Sardinii. Slunce na nahé kůži, plavání ve slané vodě až k mdlobnému vyčerpání, pohledy domorodců, něžné dívčí přátelské polibky, pláž a piniový háj. „Na položenou otázku Bolí vás to? odpověděla tato dívka prudce: Když milujete muže, i kdyby měl rozžhavené železo, žádnou bolest neucítíte! Vzápětí si Vanina pomyslila, že je pomýlené mezi věci života plést vzpomínky z literatury a že by nebylo špatné zkusit se stát zvířetem, jako Julie."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP