U knihovny s Petrem Bílkem č. 17


 

U knihovny 17 2017Jiří Rulf: Navštěvovat želvu (Host 2007)

 

 

 

Logika náhody? Proč ruka bezděčně bere z regálu tuto sbírku právě teď, přesně deset let od chvíle, kdy jsem Jiřího navštívil v pražském IKEMu naposledy? Ověšenému hadičkami a s dýchací maskou na obličeji jsem mu podával čerstvý výtisk jeho nové knížky sloupků a fejetonů Stvořitel času. Jiří klamával tělem, zjevově hřmotný, se slovy pracoval jako lékárník s chemikáliemi. Jemnost veršů a přesnost vět. Pročítám znovu jeho poslední sbírku, smířené mávání světu, vyhlížení toho, o čem nic nevíme, skeptické vědomí lidské nedokonalosti a pomíjejícnosti. Nevím, co mi na rozloučenou říkal. Přes masku mu nebylo rozumět. Jen ta melodie byla povědomá. Možná děkoval za knížku, možná mě posílal pryč. Byla už za dveřmi.

 

Christoph Ransmayr: Morbus Kitahara (Volvox globator1997/ překlad Jana Zoubková)

Autor (1954) patří do stejné literární plástve jako Handke, Jelineková nebo Winkler s Menassem. Zazlívají Rakousku jeho novodobou minulost a jejich rozzlobená ruka šlehá důtkami svědomí krajanů až k pláči. Ransmayr nechce dovolit, aby se Rakušané vylhali z nacionálního socialismu. Svým románem konstruuje alternativní poválečnou realitu, v níž roli všemocných mocipánů hrají nenávidění vítězové ožebračující poražený národ. Metafora atomového hřibu prochází textem v mnoha modifikacích a je i atributem záhadné nemoci jménem kitahara. Čtenář je ochoten nechat se vést Ransmayrovým světem, protože autor neodrazuje svévolností a protože jeho fikce má zřetelnou a přitažlivou logiku. Působivé.

 

Bohumil Hrabal: Básnění (Pražská imaginace 1992)

„A zavolá-li? Poletím, slyšíte, poletím bez váhání.“ Tohle napsal pětadvacetiletý jinoch. Byl asi zase víkend a v kanceláři nymburského pivovaru volno, takže mohl v klidu vyklepávat na psacím stroji Underwood věty, které čekal a které přicházely někdy hned a někdy za hodinu nebo vůbec ne. Na klávesnici i v literatuře trénoval zatím prstoklady, ohledával, jak vypouštět ten tlak z hlavy, a pak už bez toho nemohl být. Jen pánbůh mohl tenkrát vědět, že tohle slovo básník dodrží a že vzlétne z okna pavilónu na Bulovce zrovna ve chvíli, kdy bude přijíždět ve svém BMW profesor Dungl. V únoru před dvaceti lety tak zazněla tečka za stoletím imaginace: „Z aleje vyšel jsem hledati nájemníka vlastních hrůz…“

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP