U knihovny s Petrem Bílkem č. 34


U knihovny 34 2017Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a (Hejkal 2017)

 

 

Román je koncipován jako sled krátkých příběhových záběrů navlékaných na časovou nit počínající v roce 1902 a ustřiženou rokem 2017. Prostorově se autorka rozmáchla od Finska přes Německo a Československo až na Balkán. Jde o realisticky stavěnou ságu několika rodin a do fiktivních genealogií je tu a tam vpletena reálná historická postava, například Lina Heydrichová nebo Urho Kekkonen. Ambiciózní proud epiky je na několika místech dotován pozapomenutými dějinnými reáliemi, jako celek však trpí nedostatečnou individualizací postav a méně pozornému čtenáři se může přihodit, že se v pletenci vztahů a jmen ztratí. Je to způsobeno patrně i tím, že psychologizace není autorčinou silnou stránkou.

 

 

Martin Suter: Slon (Metafora 2017/ překlad Miroslava Hnízdilová)

Devětašedesátiletý Curyšan vychází česky snad už počtvrté za posledních jedenáct let. Jeho čtivý a snadno přístupný styl dokáže v tomto případě přesně odpozorované detaily života včlenit do fikční konstrukce, takže čtenáři téměř unikne, že čte sci-fi příběh o malém růžovém svítícím slonovi. Za akčními scénami pohádkového příběhu prosvítá Suterův protest proti genovým manipulacím a místy se objevují i náznaky odvěkého sporu mezi kreacionisty a darwinisty. Autor však rozhodně neměl v úmyslu napsat pamfletickou prózu, která by ostentativně hájila jednoznačné stanovisko. Vypráví s gustem dobře vymyšlený příběh a počítá s tím, že publiku zábavným způsobem přiblíží možné konsekvence moderní vědy.

 

 

Václav Cílek, Martin Majer, Radoslava Schmelzová a kolektiv: Tetín svaté Ludmily. Místo, dějiny a spiritualita (Dokořán 2017)

V roce 2021 nastane tisící sté výročí mučednické smrti svaté Ludmily. Obec Tetín, kde dva najatí vrazi tehdy pracovali se škrticí textilií kolem jejího krku, se proto ozdobila touto luxusní publikací. Čtenář v ní najde nejen fundované texty z oblasti geologie přes archeologii až po ekonomiku, ale také působivé fotografie, reprodukce iluminací, maleb a vitráží včetně původních ilustrací Renáty Fučíkové. Přírodní vědy se tu setkaly s humanitními a stvořily ukázku toho, jak by měla v praxi vypadat ona dnes zprofanovaná vlastivěda, věda o vlasti. Lidé by měli mít šanci uvědomit si, že význam krajiny nespočívá jen v tom, co vidíme, ale také a možná hlavně v tom, jaký je její mýtus, v němž se stavila realita s fikcí, příroda s lidmi.    

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP