5 knih pro... gurmány


Čteme. Čteme pro potěšení, poučení, prozření. Čteme texty, které potřebujeme pro svoji práci, ale i romány a knihy faktu. Někdy se obojí prolne - a my v románu, povídce, eseji či reportáži najdeme něco, co souvisí s naším zaměstnáním, co nám pomůže zostřit optiku profesního vidění. Ptáme se proto lidí z různých profesí na pět knih, které jim takový prožitek přinesly. Tentokrát vybírá Pavel Maurer, „nejznámější český gurmán", zakladatel a vydavatel nezávislého průvodce po tuzemských restauracích a organizátor Prague Food Festivalu:

 

Většina knih, které čtu, je o gastronomii, ale přesto se mezi ně občas připlete (díky bohu) něco jiného. Vedle kvalitního jídla a pití mne moc zajímá, jak ovlivňujeme naši planetu a jak nám to „ona vrací".

Pokud někoho zajímá jídlo a vše okolo, určitě je nutné si přečíst:

Anthony Bourdain: Nevábné chuťovky

V knize se dozvíte, jak chutná syrové tulení oko a tajemství a zákulisí restaurací. Proč v pondělí nejíst ryby a proč skvělí šéfkuchaři jsou také trochu floutkové.

 

Ruth Bondyová: Boží hody aneb Jak jedli Židé v Čechách a na Moravě

Dozvíte se, co je „košer" a co naopak „trejfe", což v naší zemi, kterou židovská kuchyně i kultura jistě ovlivnily, je něco jako součást základního vzdělání. Navíc vtipné!

 

Auguste Escoffier: Moje francouzská kuchyně

Naprostý základ od klasika kolébky gastronomie a základ pro každého kuchaře, který to myslí fakt vážně.

 

Ze života pak čtěte:

Laurent Gounelle: Muž, který chtěl být šťastný

Kniha, která může definitivně změnit život i ženám!

 

Frank Schätzing: Vzpoura oceánů

Katastrofický eko-thriller, který nemohu vymazat ze své hlavy.

 

Pavel Maurer (1959) dlouhá léta působil v reklamním oboru. Založil a vydává nezávislého průvodce po tuzemských restauracích, Maurerův výběr Grand Restaurant. Organizuje gastronomickou akci Prague Food Festival. Vydal knihu Tajemství nejlepších šéfkuchařů. Přednáší marketingovou komunikaci na FAMU.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP