U knihovny s Petrem Bílkem č.39


 

U knihovny 39 2017Jaroslav Žila: Tesařskou tužkou ( Ivo Kaleta, soukromý tisk, 2017)

 

 

Čtyři Žilovy (1961 - 2017) básnické sbírky v jednom svazku jsou reedicí již jednou samostatně vydaných textů (Drápy kamenů 1994, Nejstarší žena vsi, 2000, Tereza a jiné texty, 2003, V hrudi pták, 2010). Když se nevarováni spustíte do řečiště po proudu krátkých básní, ohromí vás robustní cudnost, lakonická moudrost a pokora před životem. Například tento osud v osmi verších: „Strýc Augustýn,/ když míval bolesti hlavy,/ ležel i za mrazů/ na kamenné dlažbě síně./ Jak se temenem dotknu země,/ hned se mi uleví, říkal,/ ale osud mu nepřál. / Spálili ho v Buchenwaldu.“ Beskydské hory, lesy, potoky, stodoly a bouře v krevním oběhu starých pokolení, v srdci básníka. Žádná destilace přečteného, mrazivá krása drsných životů.

 

 

Stanislav Biler: Nejlepší kandidát (Druhé město 2017)

Tahle politická groteska vychází v pravou chvíli. Autor (1982) v ní očima mladé asistentky nahlíží do zákulisí volební kampaně prezidentského kandidáta Jana Nováka. Novák je pozoruhodný exemplář anemického myšlení upíchnutého k podnikání v drůbežářském průmyslu. Ukázková věta z jednoho proslovu na náměstích: „Děti jsou jako kuřata. Z některých vyrostou krásný slepice, ale většinu semele obrovský stroj na drůbeží separát.“ Biler chrlí jednu vtipnost za druhou, až člověka začne z té bžundy mrazit a řekne si, no ano, vždyť on nepřehání, ty politické debaty v rádiu a televizi jsou skutečně tak absurdní. Jak je možné, že se vždy znovu podaří přesvědčit lidi, aby to pimprlové divadlo brali vážně?

 

 

Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Volvox globator 2017)

Čtyři politické statě spisovatele žijícího v bezprostředním kontaktu s francouzskou realitou vnášejí pozoruhodným způsobem terminologické jasno do debat o islámu, terorismu, demokracii a svobodě projevu. V reakci na článek Tomáše Halíka Já nejsem Charlie Ouředník porcuje český myšlenkový guláš a usvědčuje autora z nedůsledností a falešných argumentačních figur. „Tomáš Halík nepolemizuje, neargumentuje, vyhlašuje své vlastní pravdy jako články Desatera.“ Ouředník má na rozdíl od mnoha jiných západních intelektuálů odvahu ukázat na paradoxy levicových postojů k islámu a nebojí se proti narůstající vlně příklonu k náboženství zdůraznit absolutní nezbytnost udržet veřejný prostor jako laický.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP