U knihovny s Petrem Bílkem č. 21


U knihovny 21 2018Mu-žung Süe-cchun: Než slehne rudý prach (Argo 2018/ překlad Denis Molčanov)

 

 


Tento román vyšel v Číně legálně před deseti lety a redakce Literárních novin jej nyní označila za knihu měsíce. Nejde ani tak o podtržení literárních kvalit díla jako o upozornění na zajímavé svědectví o drsném prostoru na naší planetě, kde se dějí věci málo uvěřitelné ať už v pozitivním či negativním slova smyslu. Autor, vlastním jménem Chao Čchün, se narodil v roce 1974 a jeho texty jsou plodem úžasu, který zažívá při pohledu na společenskou dynamiku své země. Přitahují jej hlavně negativní stránky čínské reality, jako jsou korupce, nevymahatelnost práva, mocenská zvůle a rozpad tradičních mezilidských vazeb. V brutální výpovědi se vypravěč vyrovnává i s buddhismem a jeho životním krédem je nihilismus.

 

 

Wu Ťing-C': Literáti a mandaríni. Neoficiální kronika konfuciánů (Votobia 1995/ překlad Oldřich Král)
„Úředník vyňal oznámení, nalepené na úřední desku. Stálo tam: ,Na vědomost se dává, že v tomto městě žije nestoudný zlosyn jménem Pchan Č'- jie (řečený Třetí Pchan), který se zaštiťuje postavením okresního úředníka. Zmocnil se vlády v úřadě, soudní pře vzal do svých rukou, nadměrně zvyšoval úroky na půjčky a i jinde škodil pokojnému obyvatelstvu. Nebylo ničeho, před čím by se zastavil. Takového nebezpečného zločince nelze nechat byť na jediný okamžik pod volným nebem! Proto se ukládá okresnímu hejtmanovi, aby přestupníka neprodleně zajistil a provedl přísné šetření, aby byl muž podle zákona souzen a odsouzen. Neodkladné! Spěchá! Spěchá!'" Klasika stará čtvrt tisíciletí, topos platný dodnes, viz výše.

 

 

Petr Hrbáč: Na okraji topologické propasti (Druhé město 2018)
Než se pustíte do nové sbírky šedesátiletého autora, vezměte si k ruce klíč na určování rostlin. Nad výčty kytek, bylin, trav a stromů se vám bude hodit. I atlas zoologický by se na některých místech šiknul. Hrbáč si vykolíkovává prostor svého pozemského bytí a místa svých túr, jeho evokace chvil, nálad a ročních období jsou geograficky přesné, leč občas zůstávají tak privátně zavinuté, že jen obtížně jejich náboj zajiskří a přenese výboj smyslu i na čtenáře. Volný verš prozaizuje básně až k plochosti. Jen výjimečně se autor nechá strhnout k říkance: „Ptačince, rožce, višně,/ javory, jírovce, tomky,/ v Zastávce u Brna pyšně/ kráčím uličkou Domky." Na dárek k narozeninám se koneckonců velké nároky klást nemusejí.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP