U knihovny s Petrem Bílkem č. 26


U knihovny 26 2018Lidmila Kábrtová: Místa ve tmě (Host 2018)

 

 


Pletýnka ženských příběhů je z dvanácti povídkových copů. A přitom se mnohem víc dovíte o bizarních způsobech mužského ukájení než o ženském prožívání sexu. Genderové hrany rýsuje autorka (1971) břitké jako střepy skla, mezilidský prostor je jimi prošpikován snad s výjimkou prázdninových vesnických domů, v nichž se popelí vnučka s babičkou. V evokaci situací je Kábrtová přesná jako policejní protokol. Bubnování mrazivě úsečných vět však dokáže citlivě prokládat dlouhými souvětími, jimiž se line proudnost nikdy nekončícího času doprovázejícího zralé plody až k hnilobě. Motivy kompozičně zkázněných povídek se proplétají jako nitky bruselských krajek chabě kryjících dnešní rozpad lidských vztahů.

 

 

Alejet Gundar-Gošenová: Probudit lvy (Garamond 2018/ překlad Alžběta Glancová a Magdaléna Křížová)
Tohle si dám líbit. Román ze současného Izraele má v sobě něco, co jen zřídka zahlédnete v současných českých prózách. Čtete příběh lékaře a policistky a eritrejské imigrantky, ale víc než napínavý děj oceňujete originální kompozici a ještě víc vás zavalí pocit: tady o něco jde, tohle nejsou svévolné fikce, tohle hýbe tím, co žijeme. Autorka (1982) nás nutí prohlédnout. Současná západní společnost je složena z paralelních světů existujících vedle sebe na jednom místě a v totožném čase, a přitom se vzájemně ignorujících a míjejících. Text buduje metaforu pohledu: žijeme tu spolu, ale vzájemně si nehledíme do očí. Většinová společnost a migranti, elity a obyčejní lidé, metropole a venkov, technokrati a intelektuálové...

 

 

Terje B. Englund: Špion, který přišel pozdě. Československá rozvědka v Norsku (Prostor 2018/ překlad Zuzana Hlavičková)
Příběh českého agenta StB Stanislava Dvořáka, který se chystal v říjnu 1989 na svou misi v Norsku, by byl komický, kdyby nepřipomínal desítky dalších podobných historek. Norský novinář a spisovatel (1963) žijící od roku 1993 v Praze vydal tuto historickou studii norsky v Oslo před osmi lety. Monograficky, přitažlivě a detailně v ní nabízí to, o čem mluví podtitul knihy. Reálie ze světa tajných služeb spolehlivě přitahují zvědavost, Englund ovšem není suchar, který by se spokojil jen s jejich nevynalézavou enumerací. Komponuje knihu jako špionážní ságu poučenou u klasiků žánru. Prolíná časové roviny, než vypustí pointu, napíná. Jeho prozatérská lehkost dává zapomenout na tisíce hodin, které musel strávit v archivech.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP