Francis Fukuyama: Politický řád a politický úpadek. Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie (Argo/Dokořán 2018/ překlad Luděk Liška)
Spis Konec dějin a poslední člověk (1992) tohoto amerického politologa (1952) proslavil a silný kritický odpor k němu jej postavil do první řady spisovatelů, kteří říkají zajímavé věci o současném nepřehledném světě. Platí to i pro nynější český překlad druhého dílu jeho životní odborné bilance. Mimo jiné se v ní zabývá degradací tradičních amerických politických institucí jako přirozeným procesem společenského vývoje. Stát, na právu založený správní systém a demokratická odpovědnost stojí v centru jeho výzkumu, v němž srovnává USA, Čínu, Evropskou unii, Latinskou Ameriku a Subsaharskou Afriku. Jde o povinnou četbu pro ty, kdo mají pocit, že mají jasno, kde leží říše zla a kde plane svoboda.
Miroslav Jeřábek: Bonviván Bohuslav Kilian (Legraf 2018)
Brněnský historik (1971) se dlouhá léta zabývá životem a kulturními aktivitami právníka Kiliana (1892 – 1941), strýce spisovatele Bohumila Hrabala. Předložená kniha je summou jeho zjištění a budí respekt svou precizností. Kilian se podepsal ve dvacátých a třicátých letech jako redaktor, organizátor a vydavatel na existenci umělecko - společenské revue Salon a na kulturní revue Měsíc v souběžné německé mutaci Der Monat. Jeřábek pracuje jako ortodoxní pozitivista, klade fakta, shromažďuje historické reálie a nikdy se nenechá strhnout k přibližnému esejismu. Portrét strýce Pepina z otčímovy strany nám zanechal Hrabal sám, strýce z matčiny strany nám za něj musel zpřítomnit autor této knihy. Díky!
Pavel Zajíc: Peníze (Větrné mlýny 2018)
Básně třicetiletého autora ironicky traktují poezii power pointových prezentací a romantické vanutí open spaců. Ve verších se s pověstnou něžností manažerů přetlačují slova jako Gross Income a Net Operating Income a čtenář sleduje nemilosrdnou bezútěšnost vyprázdněné komunikace, až je to k pláči. Už z některých názvů básní mrazí: spisový svazek; GP, G, A, PTS, PIM; milion; kancl; cv 2; prima start – up... Zajíc zdařile sugeruje úzký dech úzkosti těch, jejichž život běží podle business plánu, kde milníkem je první vydělaný milion a kde se ego realizuje potíráním jiných. Hněte se tu jazykový materiál ekonomiky a to haraburdí zavlékané do našich životů svědčí proti nám. Naštvané verše nakonec sjednocuje angažovaný člověk.