U knihovny s Petrem Bílkem č. 27


U knihovny 27 2018Francis Fukuyama: Politický řád a politický úpadek. Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie (Argo/Dokořán 2018/ překlad Luděk Liška)

 

 


Spis Konec dějin a poslední člověk (1992) tohoto amerického politologa (1952) proslavil a silný kritický odpor k němu jej postavil do první řady spisovatelů, kteří říkají zajímavé věci o současném nepřehledném světě. Platí to i pro nynější český překlad druhého dílu jeho životní odborné bilance. Mimo jiné se v ní zabývá degradací tradičních amerických politických institucí jako přirozeným procesem společenského vývoje. Stát, na právu založený správní systém a demokratická odpovědnost stojí v centru jeho výzkumu, v němž srovnává USA, Čínu, Evropskou unii, Latinskou Ameriku a Subsaharskou Afriku. Jde o povinnou četbu pro ty, kdo mají pocit, že mají jasno, kde leží říše zla a kde plane svoboda.

 

Miroslav Jeřábek: Bonviván Bohuslav Kilian (Legraf 2018)
Brněnský historik (1971) se dlouhá léta zabývá životem a kulturními aktivitami právníka Kiliana (1892 – 1941), strýce spisovatele Bohumila Hrabala. Předložená kniha je summou jeho zjištění a budí respekt svou precizností. Kilian se podepsal ve dvacátých a třicátých letech jako redaktor, organizátor a vydavatel na existenci umělecko - společenské revue Salon a na kulturní revue Měsíc v souběžné německé mutaci Der Monat. Jeřábek pracuje jako ortodoxní pozitivista, klade fakta, shromažďuje historické reálie a nikdy se nenechá strhnout k přibližnému esejismu. Portrét strýce Pepina z otčímovy strany nám zanechal Hrabal sám, strýce z matčiny strany nám za něj musel zpřítomnit autor této knihy. Díky!

 

Pavel Zajíc: Peníze (Větrné mlýny 2018)
Básně třicetiletého autora ironicky traktují poezii power pointových prezentací a romantické vanutí open spaců. Ve verších se s pověstnou něžností manažerů přetlačují slova jako Gross Income a Net Operating Income a čtenář sleduje nemilosrdnou bezútěšnost vyprázdněné komunikace, až je to k pláči. Už z některých názvů básní mrazí: spisový svazek; GP, G, A, PTS, PIM; milion; kancl; cv 2; prima start – up... Zajíc zdařile sugeruje úzký dech úzkosti těch, jejichž život běží podle business plánu, kde milníkem je první vydělaný milion a kde se ego realizuje potíráním jiných. Hněte se tu jazykový materiál ekonomiky a to haraburdí zavlékané do našich životů svědčí proti nám. Naštvané verše nakonec sjednocuje angažovaný člověk.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP