U knihovny s Petrem Bílkem č. 28


U knihovny 28 2018Petr Kratochvíl: Dříve než do snů... (Dokořán 2018)

 

 

Autor (1950) má za sebou bohatou produkci odborných publikací jako známý teoretik architektury. Jako beletrista debutoval v roce 1987 povídkovou sbírkou Pošťácká hlava. Nynější pásmo příběhů sleduje rodovou linii skrze dvacáté století při srůstání českého a německého živlu jednotlivých rodinných příslušníků unášených časem ze šumavského pohraničí do Prahy a posléze do emigrace. Kratochvílova próza řetězí přesně promyšlené tahy a posloupnost dějů se odvíjí bez digresí nebo lyrizujících pasáží. Vypravěč se nedal strhnout postmoderními hrátkami a v práci s historickými reáliemi je na něj spoleh. Některým událostem načrtnutým v debutu se zde dostává rozvinutí ve změněném kontextu.

 

 

Georgi Gospodinov: Fyzika smutku (NLN 2018/ překlad David Bernstein)
Třetí kniha bulharského autora (1968) přeložená do češtiny by se žánrově dala charakterizovat jako esejistický román. Svorníkem drobných příběhů z bulharského malého města i ze Sofie, úvah o současné civilizaci i cestování se stává antický mýtus o Mínótaurovi stále znovu reinterpretovávaný. Českého čtenáře osloví bezprostředně doteky s obyčejným životem v zemi, o které nemá v poslední době skoro vůbec žádné informace. Čas porcovaly dějiny v Bulharsku jinak, než jak jsme zvyklí kolíkovat dvacáté století my. „Představuji si knihu, ve které budou všechny druhy a žánry. Od monologu přes Sókratův dialog po epos v hexametru, od pohádky přes traktát po seznam." G. sem vložil pak i fotky a kresby.

 

 

Zygmunt Bauman, Leonidas Donskis: Tekuté zlo. Život bez alternativ (Pulchra 2018/ překlad Viktorie Hanišová)
Rozhovor dvou sociálních analytiků se dotýká mnoha současných světových problémů. Ústřední perspektivou pohledu je rozvíjení Baumanova pojmu „tekutá doba" a jeho aplikace na nové podoby sociálního zla. Oproti identifikovatelnému a pojmenovatelnému zlu se dnes ocitáme v situaci, kdy se plynule a nepostřehnutelně věci zvracejí ve svůj protiklad a jasná sociální topografie je neustále rychle přepólovávána. Sledujeme osud demokracie bez demokracie a deregulovaný kapitál v akci. Hodně místa věnují oba muži problémům postsovětského prostoru. Vylidňující se Litva tíží zejména Donskise, který působí na univerzitě v Kaunasu. Velmi aktuální je analýza jiskření mezi Ukrajinou a Ruskem.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP