U knihovny s Petrem Bílkem: Suverénní gesto Brabcové a další kamínek do latinskoamerické mozaiky


4.1. - brabcováZuzana Brabcová: Zlodějina (Druhé město 2018)

Tato próza vyšla poprvé v roce 1995, její druhé vydání příhodně předznamenává třicetileté výročí listopadových událostí, jež tvoří skutečnostní lešení složitě strukturované autorčiny (1959 – 2015) výpovědi. Přednes Brabcové osciluje mezi ich-formou a er-formou, takže vhledová, empatická perspektiva porušené hrdinovy psychiky se prolíná s vyprávěním útržkovitě zachycujícím jeho rodovou anamnézu. Syrové venkovské reálie východního Slovenska, odkud přichází otec, vrůstají do pražského prostředí druhé poloviny dvacátého století. Kobercový nálet prozatérčiny imaginace kypří zdupanou upocenost všednodennosti a uvolňuje jinak skryté síly jazykové kreativity. Suverénní gesto smetá sezónní prózy do sběru.

 

 

 


 

4.1. - sepúlvédaLuis Sepúlveda: Stín někdejšího času (Garamond 2010/ překlad Jana Novotná)

Chilský autor (1949) tak jako mnoho jeho píšících krajanů se pokouší rozseknout gordický uzel historie své domoviny, jímž je zvolení Allendeho za prezidenta a jeho svržení Pinochetovým pučem v roce 1973. Následné kruté perzekuce namířené proti levici a odchody do exilu tu zůstávají v pozadí. Hrdinové se po obnovení demokracie vracejí v Sepúlvedově próze z různých evropských zemí a svou změněnou vlast najednou nepoznávají. Nejsou schopni navázat vztah s běžným životem a jejich myšlenky se potácejí ve starých ideologických schématech. Jejich vytrženost se projevuje až komickým lpěním na spikleneckých metodách bývalých ilegálních akcí. Kamínek do latinskoamerické mozaiky.

 


 

 

 

4.1 - pařížAntony Beevor, Artemis Cooperová: Paříž po osvobození 1944 – 1949 (Pavel Dobrovský – BETA, Jiří Ševčík 2007/ překlad Pavel Vereš)

Má-li dnes někdo chuť přijít na kloub francouzskému chování jak v domácí, tak v zahraniční politice, měl by si touto knihou ozřejmit, z jakých frustrací se Francie pracně vyhrabávala po skončení druhé světové války. De Gaullovo úporné lpění na historické fikci bodu nula a absolutní přehlížení vichistické epizody připomíná Masarykovo úsilí během první světové války ústící v založení Československa. Jaksi mimochodem tu čteme svědectví o roli osobnosti v dějinách. Zručná britská autorská dvojice však spíše než politické dějiny rekapituluje fenomén pařížského intelektuálního vyzařování té doby a rozebírá zvláštnosti francouzsko-amerických vztahů. Amalgám haute couture a silné FKS nepřestává vzrušovat.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP