U knihovny s Petrem Bílkem č. 19


Naše problémy nám připadají velké a někdy jsou takovými jen proto, že jsou naše. Stačí trochu poodstoupit a svět se nám začne jevit jinak. Rozhodně ne jako radostnější a jednodušší.


Josef Braml: Der amerikanische Patient. Was der drohende Kollaps der USA für die Welt bedeutet (Americký pacient. Co znamená pro svět hrozící kolaps USA, Siedler Verlag Mnichov 2012)
Vedoucí projektů (nar. 1968) v Aspen institutu v Berlíně, konzultant Světové banky a legislativní poradce amerických kongresmanů konstatuje, že jsme uprostřed globální změny a že USA jsou supervelmoc na dluh a že důvody jejich nadcházejícího zhroucení jsou: poruchy sociální rovnováhy, politická bezmoc, problémy srdečního rytmu ekonomiky a křehkost zásobování energiemi. Přesto tvrdí Clintonová, že vstupujeme do amerického pacifického století. Evropa se jim ztrácí za obzorem, pokud nepotřebují platit NATO.

Meir Šalev: Ruský román
(Garamont 2012/ přeložila Šárka Doležalová)

Prvotina izraelského autora (nar. 1948) je okouzlujícím proudem příběhů o tom, jak se bývalí carovi poddaní a první sionističtí nadšenci vpíjejí do země galilejské a jak se jim pod rukama rodí prosperující vesnice jako kvetoucí sad. Domov, mošav jako organická symbióza půdy, rostlin, zvířat a lidí. Zjistíte, že Stát Izrael představuje mnohem víc, než jste se stačili naučit v hodinách dějepisu. Hravý autorův humor přitom dává zapomenout na všechny ideologie.

Rjú Murakami: Piercing
(Argo 2012/ přeložil Jan Levora)

Není to „ten Murakami“ známější, i když i tomuto autorovi (nar. 1952) už česky vyšly tři knihy. Jak vypadá šílenství pojaponsku předvádí zaměstnanec reklamní agentury Masajuki a zamýšlená oběť jeho vraždy SM prostitutka Čiaki. Třeskuté ejakulace a sekáček na led v akci nejsou nic pro slabší povahy. Na druhou stranu je to ale lepší varianta vyprávění, než kdyby hrdina probodl vlastní dítě v postýlce.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP