U knihovny s Petrem Bílkem č. 21


Jaroslav Holoubek, Zdeněk Patzelt:
České Švýcarsko. Krajina inspirace (Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko 2012)

Exkluzivní publikace o našem nejmladším národním parku přináší fotografie (Patzelt) a jiný obrazový materiál krásnější než skutečnost. Holoubkův rutinérský výklad je poměrně rozsáhlý a obrací se spíše k historii této ojedinělé krajiny lidí a stopuje její kulturní přesahy. Nový článek dlouhého řetězu podobných počinů by však potěšil ještě mnohem více, kdyby text nevykazoval ledabylost redakční přípravy, což je kaz, na který jsme si v poslední době snad dokonce už zvykli.

Luděk Rychetník: Svobodný řád. Úvod do umění si vládnout (Vyšehrad 2012)
Ekonom a sociolog (nar. 1933) s dlouholetou praxí na britských vysokých školách se s akribií statistika pokouší najít rozumnou cestu ze současného českého politického marasmu. Jeho diagramy o vztazích svoboda – otroctví a chaos – řád působí až puntičkářsky a jsou dojemné tím, jak předpokládají u lidí dobrou vůli. Líbilo se mi autorovo zjištění, že česká společnost uznává přirozené elity, nikoli však mezi nositeli moci. Číst tuto knížku pod prudkými záblesky aktuálních skandálů je deprimující. Propast mezi teorií a životem se zdá nepřekonatelná.

Barbora Kindlová: Ploty uvnitř nás (Gasset 2012)
Próza třiatřicetileté debutantky je mile neohrabaná, a to je důvod, proč jí čtenář rád uvěří. Spontánně zvolená forma deníku podporuje pocit, že jste se ocitli pod přívalem upřímnosti, protože autorka na sebe poví všechno. Mizerní rodiče, abúzus drog, detox, bipolární afektivní porucha, pokus o sebevraždu, sexuální eskapády, Bohnice, svobodná matka a nakonec přece jen šťastné manželství. Podobný hold psychiatrům a psychiatrii se nečte často, ale v tomto podání je přesvědčivý. „Nezapomeňte na to, protože ani ti nejsilnější z nás nemohou tušit, jak tenká hranice je dělí od plotů uvnitř jich samotných.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP