U knihovny s Petrem Bílkem č. 20Boualem Sansal:
 Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových (Pistorius, Olšanská 2012/ přeložila Kateřina Vinšová)
Alžírský host nadcházejícího pražského Světa knihy, laureát Mírové ceny německých knihkupců za loňský rok a právě za tento román. Při četbě vrtá člověku celou dobu hlavou otázka, zda je možné klást rovnítko mezi nacismus a islamismus. Cenný je pohled do pověstných francouzských předměstí přistěhovalců. Pasáže o holocaustu mi čpěly zprostředkovaností a nenesou nic nového kromě překvapivé dějové konstrukce, že esesák aktivní při vyvražďování Židů si nakonec získává hrdinské zásluhy v alžírském osvobozovacím boji. Sansalův neotřelý názor na „arabské jaro“ přineseme v prvním červnovém čísle Literárních novin v příloze Interview. 
 
Josef Sytovský: Bisoni 001 (Nakladatelství Jaroslav Kmenta 2012)
Bison znamená ve slangu důstojníka BIS a knížka je prý první česká bondovka z reálného světa tajných služeb. Proboha zapomeňte na Johna le Carré nebo Fredericka Forsytha, ušetříte si šok. Vstupuje dnes u nás do módy literární pažánr, kterému jeho autoři říkají dokumentární próza. O realitě toho nevědí tolik, aby za svou výpověď mohli ručit, proto nejde o reportáž nebo dokument. Tam, kde nic nevědí, fabulují, proto ta zmínka o próze. Ovšem ta, aby byla, vyžaduje styl. Autor krytý pseudonymem však neví, co to je. Čím víc fórků, tím větší nuda. Pimprlové divadlo.
 
Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová (Triton 2011)
Otřesná zpráva o tom, čím se očkujeme, vykrmujeme, mažeme a v konečném důsledku otravujeme. Letošní návrat do žebříčku bestsellerů souvisí patrně s existencí druhého dílu. Hlas zdravého rozumu uprostřed marketingového ječení. Vědecky fundovaná upřímná rada, abychom se vrátili k tomu, co nám nabízí příroda. Přehledně členěný výklad bez prázdných triků prezentačních programů a bez fanatismu ideologií new age atd.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP