Literatura

Fejeton Martina Patřičného o písničkářce, herečce a klaunce Terezii Palkové

Fejeton Martina Patřičného o písničkářce, herečce a klaunce Terezii Palkové

Neděle, 14 Červenec 2019 18:01 Martin Patřičný

V mládí bylo mým snem dělat poetický kabaret. To jsem moc chtěl. A dnes, jestli se nemýlím, Terezka má k tomuhle snu výrazně nakročeno, on se jí už vlastně plní! Když jsem si její CD Moje první tango poslechl podruhé, už jsem to věděl.

Ioana Nicolaie: Nevím o tom, že by se někdo v Rumunsku živil psaním

Ioana Nicolaie: Nevím o tom, že by se někdo v Rumunsku živil psaním

Sobota, 13 Červenec 2019 17:33 Mircea Dan Duta

Začátkem července se v Brně konal středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení, který tentokrát představil rumunskou literaturu – kromě moravské metropole také v Ostravě, ve slovenských Košicích, polské Vratislavi a ukrajinském Lvově. Při této příležitosti přinášíme rozhovor se spisovatelkou Ioanou Nicolaie, která na festival rovněž zavítala. 

Mladí překladatelé se probudili na Šibuji

Mladí překladatelé se probudili na Šibuji

Sobota, 13 Červenec 2019 13:43 red

Pátý ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth organizované Českými centry a Českým literárním centrem, zřizovaným Moravskou zemskou knihovnou v Brně, zná své vítěze. Patnáct začínajících překladatelek a překladatelů z Evropy a Asie, kteří se letos úspěšně utkali s překladem z knihy Probudím se na Šibuji od Anny Cimy, zamíří v létě do ČR.

Gwen Florio: Tichá srdce (ukázka z knihy)

Gwen Florio: Tichá srdce (ukázka z knihy)

Čtvrtek, 11 Červenec 2019 13:12 red

V roce 2001 se Kábul vzpamatovává po letech útlaku Tálibánu a stává se městem možností. Uprostřed tohoto chaosu se setkávají americká humanitární pracovnice Liv a její pákistánská tlumočnice Farida, která si zvyká na život ve sjednaném manželství.

U knihovny s Petrem Bílkem: Kde Kafka chrlil krev, Barnes není pro voyeury a jsou spisovatelé mýtomani?

U knihovny s Petrem Bílkem: Kde Kafka chrlil krev, Barnes není pro voyeury a jsou spisovatelé mýtomani?

Středa, 10 Červenec 2019 17:04 Petr Bílek

Kniha o Kafkovi a Praze puntičkářsky vyznačuje, kde všude spisovatel pobýval, Juliana Barnese provokuje nespolehlivost lidské paměti a román Anglické roky nastoluje otázku, zda se dá vylhat pravdivost literárního díla.

William Somerset Maugham: O údělu člověka (ukázka z knihy)

Středa, 10 Červenec 2019 13:37 red

Ve svém díle O údělu člověka vytvořil William Somerset Maugham jeden z prvních románů lékaře, které dosáhly ve 20. století značné  obliby u čtenářů i autorů po celém světě. Maugham, handicapovaný koktavostí a homosexuálními sklony, ho plánoval již od svých 23 let, od doby lékařské praxe v nemocnici sv. Tomáše.

S H. G. Wellsem se museli poměřovat všichni tvůrci science fiction dvacátého století

Úterý, 09 Červenec 2019 22:26 Ivo Fencl

Letos vydaný soubor osmnácti – nikoli jen fantastických – próz Herberta George Wellse (1866-1946) se nazývá Strůjci nových časů (sebrané povídky, svazek II) a je prvním českým představením dvou jeho knih Povídky o prostoru a času (1899) a Dvanáct povídek a Sen (1903).

Román Nebe nad Lhasou uchvátí popisem krajiny a zvyků tamějších obyvatel

Pondělí, 08 Červenec 2019 13:54 Viktorie Schödelbauerová

Cenami ověnčený pekingský spisovatel Ning Kchen (*1959) se v překladu Zuzany Li letos poprvé představil českému čtenáři románem Nebe nad Lhasou z roku 2010.

Jan Kameníček: Procity (ukázka z knihy)

Neděle, 07 Červenec 2019 20:57 Petr Nagy

Soubor Procity mapuje literární vývoj českého spisovatele Jana Kameníčka, jehož tvorba byla výrazně ovlivněna studiem na konzervatoři a celoživotním vztahem ke klasické hudbě. Nikdy nekončící hledání, opakované kladení otázek po smyslu života, jež bývá občas přerušeno nečekaným únikem mezi tóninami dur a moll k dodekafonii, spoutané pouze prolínajícími se slovy bez jakéhokoli řádu, bez interpunkce, forma tvořená popřením běžných jazykových a gramatických zákonitostí…

strana 1 z 408

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP