Nabrat víno z ran tvých dlaní. Básnickou soutěž Praha pije víno vyhrál Miloš Říha


Vryty do hliněné amfory, která bude předána hlavnímu městu Praze, budou verše básníka Miloše Říhy. Vyhrál totiž soutěž vinařského festival autentických, přirozených vín nazvaný Praha pije víno. „Líbilo by se nám, kdyby byla umístěna na některé z pražských vinic, říká organizátor festivalu – a rovněž básník – Bogdan Trojak.

Vítěz básnické soutěže Praha pije víno Miloš Říha a autorka amfory Zdeňka Benešová Foto Bogdan Trojak

 

„Představuju si to tak, že někdy za tisíc let najdou někde pod vrstvami písku středoevropské pouště úlomek z téhle amfory. Budou zkoumat text a různými analýzami dojdou k tomu, že pochází od básníka někdy z období kultury překotných klimatických změn,“ říká s nadsázkou ke svému ocenění Miloš Říha.

Když zaslal svoje verše do soutěže, představoval si, že půjde o nějaký malý artefakt. Amfora bez podstavce ale váží asi 40 kilogramů a vyrábí se postaru, každý den pět centimetrů, aby hlína držela pohromadě. „Takže to celé vyrobit trvá třeba měsíc, úžasná práce. Technika stará víc než 8000 let. Tak jsem moc poctěn, že tam její autorka Zdeňka Benešová těch pár mých řádků vyryla a že mohu být součástí jejího díla. Protože kdoví, co po nás jednou zbude,“ dodává Miloš Říha.

Vinařský festival má připomenout 8000 let pěstování vína. „Díky gruzínským archeologickým nálezům můžeme nyní s jistotou říct, že v keramických nádobách pocházejících z doby před osmi tisíci lety, bylo vyrobeno nejstarší dosud známé víno a Gruzie je tak zemí s nejstarší vinařskou tradicí na světě,“ podotýká Bogran Trojak.

Festival se koná v pátek 24. května (13:00 až 20:00) a sobotu 25. května (11:00 až 18:00). Organizátoři festivalu, pražský vinný bar VELTLÍN zastoupený básníkem a držitelem ceny Magnesia Litera Bogdanem Trojakem a společnost Champagnier v čele s Antonínem Suchánkem, na něj mimo jiné gruzínské vinaře.

V pátek by také primátor Zdeněk Hřib měl převzít keramickoun nádobu se čtyřverším Miloše Říhy:

Všechna réva jednou zplaní,
pak se vesmír smrští v bod.
Tehdy, Bože, přijde vhod
nabrat víno z ran tvých dlaní.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP