Ozvěny Světa knihy. Radim Kopáč: Prošvihl jsem Alejandra Jodorowského


V rámci seriálu Ozvěny Světa knihy na webu Literárních novin jsme položili vybraným osobnostem české literatury, potažmo kultury tři otázky týkající se letošního Světa knihy Praha i vyhlídek pro jeho příští ročník. Tentokrát přinášíme odpovědi literárního a výtvarného kritika, publicisty a editora Radima Kopáče.

Radim Kopáč. Foto: Petr Nagy

 

Do jaké míry se podle vašeho názoru podařilo pražskému Světu knihy 2019 představit českému publiku současnou latinskoamerickou literaturu?

Ty čtyři dny byly skvělé, ale o ničem moc nevypovídají. Uvidíme za měsíc, za rok. Každopádně během těch čtyř dní byla latinskoamerická sedmička na veletrhu vidět, slyšet (a možná i hmatat, cítit a chutnat) opravdu všude.

Co podle vás patří k největším úspěchům letošního veletrhu, a co vás naopak zklamalo?

Největší úspěch? Svět knihy dokázal, že je to živý, proměnlivý organismus mezinárodního formátu; událost, která rezonuje dlouho před i po, vlastně skoro celý rok. Zklamání? Prošvihl jsem Alejandra Jodorowského, který potvrdil účast jen pár dní před začátkem akce.

Jaká očekávání ve vás vzbuzuje Polsko coby čestný host příštího ročníku a které autory či autorky byste v Praze rád viděl?

Polské literatuře hodně dlužíme. Oni nás překládají jako diví, cca třicet, pětatřicet knížek do roka, mají nakladatelství, která vydávají jen českou literaturu, promotéry typu Mariusze Szczygieła nebo Julie Rózewiczové, a my jim oplácíme zájmem spíš menším, pokud ne rovnou minimálním. Takže Svět knihy 2020 by to mohl narovnat.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP