Literární vyhlídky (20. až 26. května)


Nadcházející týden nabídne celou řadu autorských čtení i několik knižních křtů (například nové prózy Petry Hůlové), ale také dvě premiéry divadelních adaptací nebo třídenní literární festival v Ostravě. K pozvánkám jako obvykle připojujeme i tipy na zajímavé nové (audio)knihy.

Koláž: Petr Nagy

 

POZVÁNKY

20. 5.

Praha / V 18 hodin zavítá do galerie Berlinskej model Alija Krasniči, jeden z předních představitelů literatury na území bývalé Jugoslávie, autor více než 80 děl napříč literárními žánry. Jedna z jeho knih, nazvaná Izabrane Pesme (Vybrané písně), připomíná osobnost Slobodana Berberského (1919–1989), patřícího k pionýrům jugoslávské inteligence a spolubojovníkům Josefa Tita. Kromě toho, že byl významným spisovatelem, stal se také předsedou prvního Světového romského kongresu, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Ve stejném roce byla založena Mezinárodní romská unie, která se opět rozhodla pro Berberského jako pro zástupce v roli prezidenta. Jednou z hlavních úloh nově založené organizace bylo rozšiřování příkladu Jugoslávie jako státu s ukázkovým přístupem k Romům. Alija Krasiči se ve své přednášce tuto zajímavou historii pokusí přiblížit a představí také svoji vlastní tvorbu.

Praha / Od 19 hodin vystoupí v kavárně Liberál oceňovaný prozaik Emil Hakl a svůj autobiografický román Bludiště cti – ukázka ZDE, recenzi jste mohli číst v Bibliu 1/2019 – zde přestaví Jan Kment. Podle Marka Tomana se tato próza, zachycující prožitky jedné české rodiny za druhé světové války, v koncentračním táboře, v padesátých letech a v roce 1968, vzpírá zvolenou perspektivu obvyklým literárním a historickým klišé.

Praha / V 19 hodin začne v Centru současného umění DOX beseda nazvaná „Reportáží proti terorismu“ za účasti švédského spisovatele Gellerta Tamase, autora knihy Laserový muž (přel. Anežka Chrudinová, Absynt 2019), v níž popisuje duši teroristy Johna Ausoniuse, a novinářky Ivany Svobodové, která promluví o případu českého důchodce Jaromíra Baldy.

Praha / Od 19.15 nabídne kavárna Mezi řádky autorské čtení kvarteta českých básníků – Aloise Marhula, Jana Zbořila (jemuž nedávno vyšla nová sbírka Pohovka Sigmunda Freuda), Ladislava Zedníka (držitele ceny Magnesia Litera za poezii z roku 2016) a Antonína Šíchy, který bude navíc celý večer uvádět společně s Ondřejem Linhartem.

 

21. 5.

Praha / V 16.30 proběhne v Božské Lahvici beseda s autorkou knih pro děti a nakladatelkou Ivanou Pecháčkovou, věnovaná nové edici Manamana, kterou vydává její nakladatelství Meander. Jedná se o edici zaměřenou na vyprávění biblických příběhů ilustrovaných velmi mladými výtvarníky a vyhýbajících se nepřiměřenému zjednodušování.

Broumov / Od 17.30 se v Klášterní kavárně Café Dientzenhofer uskuteční neformální posezení a beseda s aktuálními rezidenty klášterního Literárního domku. Své práce během autorského čtení představí česká spisovatelka a novinářka Ivana Myšková, autorka novely Nícení a sbírky povídek Bílá zvířata jsou velmi často hluchá, která zde pracuje na novém románu Otálení, a německý spisovatel a básník Crauss, pracující na básních o malbách Henriho Matisse.

Praha / V 19 hodin se bude v bubenečském podniku Zasekávák konat akce s názvem První Literární Zasekávák a podtitulem „Od jednoho stolu ke druhému“. Prvními hosty budou členové různých větších či menších stolních společností nebo stolních společností po autorských čteních, jmenovitě básníci Petr Krohe, Tomáš Čada, Lukáš Tomášek a Robert Wudy.

Praha / Od 19.30 proběhne v kavárně U Hrdinů křest nové knihy oceňované spisovatelky Petry Hůlové Zlodějka mýho táty (nakladatelství Torst). Její hlavní hrdina, desetiletý Miky, nesnáší střídavku, nové sourozence a mobilové dny svojí macechy, co jemu a jeho bráchům ukradla tátu. Virtuální platforma je naštěstí plná vrstevníků v podobné situaci. Nic je nezastaví. Vědí, že jsou na rozdíl od svých rodičů v právu.

 

22. 5.

Praha / V 17 hodin se v Literární kavárně Academia na Václavském náměstí uskuteční křest knihy Jana Lukeše Miloš Forman v kostce (nakladatelství Academia). Úvaha na téma Formanovy cesty na světové výsluní za přechodu mezi dvěma systémy společenskými i produkčními předchází mozaice režisérových názorů, životních osudů a filmografie. Těžiště publikace tvoří faktograficko-esejistický přehled všech Formanových filmů a stejně koncipovaný výběr z dokumentů a publikací o něm. Knihu uzavírá oddíl málo známých formanovských studií, textů a korespondence z autorova archivu. Kmotry knihy budou Jiří Suchý, Ivan M. Havel, Václav Šašek a Jiří Stránský.

Praha / Od 17 hodin proběhne v hlavním zasedacím sále Národní knihovny České republiky (Klementinum) beseda se Svetlozarem Želevem, ředitelem Národního knižního centra v Sofii, nazvaná „Současná bulharská literatura – její úspěchy a výzvy“. Debatovat se bude o nejzajímavějších bulharských spisovatelích posledních dvaceti let, jejich knihách, projektech podporujících překlad bulharské literatury do cizích jazyků a institucích zabývajících se popularizováním současné literatury, překladech vydaných v České republice nebo mezinárodních literárních festivalech konající se v Bulharsku a možné spolupráci s českými nakladateli a spisovateli.

Praha / V 18 hodin zavítá do Domu čtení (pobočka MKP) spisovatel a překladatel Marek Toman, aby zde představil svůj nejnovější román Oko žraloka (Novela bohemica 2018), který vychází z Reportáže, psané na oprátce Julia Fučíka – za svého hlavního hrdinu si ale bere Mirka Klecana, Fučíkova „zrádce“. Čtenáře zavede mezi levičáky, trampy, interbrigadisty, odbojáře a zachycuje některé tyto idealisty i po roce 1945. V románu vystupují také další výrazné historické postavy, například slavný fotograf Robert Capa. Marek Toman představí při svém vystoupení řadu unikátních snímků. Kromě ukázek z románu dojde na diskusi o střetu „obyčejných lidí“ s „elitami“ i o zapomenutém hrdinství interbrigadistů. V závěru večera se bude hovořit i o další autorově knize, která vyšla v minulém roce, románu Neptunova jeskyně (Plus 2018) - psali jsme o ní ZDE.

Praha / Od 18.30 proběhnou v Galerii Vinohradská 12 již 58. Trialogy B, do nichž přijali pozvání spisovatel, textař a cimrmanolog Miloň Čepelka a novinář, publicista a spisovatel Aleš Palán. Miloně Čepelku můžete znát jako představitele ženských postav ve hrách divadla Járy Cimrmana. Je autorem pohádek, rozhlasových her, televizních inscenací, písňových textů, působí i jako moderátor pořadů o literatuře či dechovce. Aleš Palán má také široký záběr, co se psaní týče. Je autorem řady knižních rozhovorů, mimo jiné právě s Miloněm Čepelkou, publicistických knih i beletrie (např. Ratajský les, Miss exitus - ukázka z knihy je ZDE). Rozhovor s Alešem Palánem si můžete přečíst ZDE.

Olomouc / V 19 hodin zavítá do olomoucké čajovny Kratochvíle básnířka a překladatelka z italštiny Jana Sovová, která od roku 1993 žije s rodinou převážně v Itálii. Autorka zde představí svou první básnickou sbírku Příběhy (Protimluv 2018), která přináší vedle retrospektivních, osobně laděných básní i texty-osobní dramata a zpracovává témata cesty, citových vazeb, společenských předsudků či existenciálních otázek. Večer uvede Jiří Macháček, šéfredaktor revue Protimluv.

 

23. 5.

Praha / V Divadle Kolowrat bude mít ve čtvrtek premiéru dramatizace Dostojevského novely Bílé noci s podtitulem „sentimentální román ze vzpomínek snílkových“ v (s)novém nastudování Činohry 16-20. Romantický příběh o tom, jak kvůli lásce dokážeme překročit vlastní stín, jak pro ni trpíme bolestí zamilovaných, a jak úpěnlivě hledáme alespoň drobné ujištění, že se nám ta láska jen nezdá, který pro divadlo upravil E. F. Burian, bude režírovat Vojtěch Nejedlý.

Vsetín / Od 17 hodin se v Masarykově veřejné knihovně představí v rámci projektu Spisovatelé do knihoven Adéla Knapová, novinářka spjatá s týdeníkem Reflex a prozaička, jež debutovala v roce 2016 novelou Nemožnost nuly a které předloni vyšel román Slabikář.

Praha / V 18 hodin proběhne v branické kavárně Periferie Cafe křest nového románu Martina Juna Meteorit s rodokmenem (nakladatelství Labyrint) – ukázku naleznete ZDE –, který pokřtí hudebník Milan Cais z kapely Tatabojs. Autor, který na sebe upozornil již svým prvním románem Doživotí (2014) s kunderovskou tematikou, nyní přichází s bohatou mozaikou ze života v zapomenuté vísce, kde je pomíjivosti jednotlivce nadřazená sounáležitost k obci a kde mají své nezastupitelné místo pověry, mýty a předsudky.

Praha / V 19 hodin bude v Božské Lahvici představena básnická sbírka Síla oceánu (nakl. Dybbuk), jejíž autorka Ofelia Zepeda je příslušnicí indiánského národa Tohono O’odham. Lingvistka, obhájkyně zachování domorodých jazyků a aktivistka boje za jejich obranu v současnosti působí jako profesorka na Arizonské univerzitě v Tucsonu. Knihu představí její české překladatelky Daniela Simon a Ivana Klíma, hostem večera bude etnoložka prof. Markéta Křížová.

Praha / Od 19 hodin se v pražském Goethe-Institutu uskuteční Překladatelský čtvrtek s Terezou Semotamovou a Annou Křivánkovou. Knihovna Goethe-Institutu se otevírá setkáním různého druhu – od letošního května to budou čtvrteční podvečery, kdy se s překladateli, nakladateli a zajímavými hosty bude debatovat o nově vycházejících překladech současné německé literatury. Prvním z nich bude román Marion Poschmannové Die Kieferninseln (Borovicové ostrovy) – ukázka ZDE –, který vydalo nakladatelství Paseka v překladu Terezy Semotamové. Vedle ní pozvání přijala i japanistka Anna Křivánková.

Ostrava / V 19 hodin proběhne v Antikvariátu a klubu Fiducia pod názvem Debuty vol. 2 druhý večer čtvrtletního cyklu autorských čtení, která jsou kromě debutů věnována vynikajícím druhým knihám, které jsou vždy vnímány jednak optikou prvotin, jednak jako důležitý tvůrčí předěl; čtení by také mělo být debutem autora v Ostravě. Knihy Marie Iljašenko Osip Míří na jih (2015) a Sv. Outdoor (2019) a Kláry Goldstein Milíře (2016) a Kenotaf (2018) nesou neobvykle pevné a zároveň velmi křehké básnické gesto, v jehož středu stojí na dnešní dobu nesmírně pozoruhodná důvěra ve svět poezie jako prostor, v němž básnicky bydlí člověk. Moderují Roman Polách a Iva Málková.

 

24. 5.

Praha / Divadlo X10 uvede v pátek 24. května poslední premiéru této divadelní sezóny, dramatizaci románu Hermanna Ungara Zmrzačení s podtitulem „Divadlo je lepší než sex. Psychoanalytické peklo. Naše.“ Hermann Ungar, přezdívaný „moravský Dostojevský“ nebo „boskovický Kafka“, bývá řazen k autorům pražského okruhu kafkovské literatury. Ungarovo předčasné úmrtí v roce 1929 a následující válečný antisemitismus uvrhly jeho osobu i dílo téměř v naprosté zapomnění. Teprve v roce 2001 bylo zásluhou badatele a překladatele Jaroslava Bránského vydáno souborně Ungarovo kompletní dílo pod názvem Romány a menší prózy. Jeho román Zmrzačení, který Pavel Eisner označil za „úděsnou knihu traumatického mužství, životů rozvrácených a zvrácených v duších zmrzačených úkladnou ranou z dětství“, zdramatizovala Lenka Havlíková a režie stejnojmenné inscenace se ujal Ondřej Štefaňák.

Ostrava / V Ostravě se od pátku do neděle bude konat 2. ročník literárního festivalu Inverze – třídenní akce s programem plným literárních i scénických čtení, divadelních představení, filmových promítání, koncertů, workshopů, přednášek a besed s renomovanými básníky, prozaiky, scenáristy, blogery a dalšími slovotepci. Letos pozvání přijali mj. Petr Hruška, Tereza Semotamová, Marie Iljašenko, Vendula Borůvková, Zuzana Fuksová, Josef Pánek, Petr Pazdera Payne, Tomáš Čada, Ondřej Macl, Bob Hýsek nebo Jan Novák. Další informace naleznete ZDE

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Román oceňovaného německého prozaika Daniela Kehlmanna Tyll je německou kritikou pokládán za umělecký vrchol autorova dosavadního díla. Ožívá zde legendární postava středověkého kejklíře a jízlivého šprýmaře Tylla Ulenspiegela, přenesená ovšem do období třicetileté války. Magická postava Tylla, nadaného téměř nadlidskými schopnostmi, se stává symbolem kruté a proměnlivé doby. Ocitá se u klíčových dobových událostí a my se spolu s ním stáváme svědky řádění inkvizice a čarodějnických procesů ve Flandrech, putujeme po válečných bojištích morem sužované Evropy, sledujeme osudy zimního krále Fridricha Falckého a zblízka nahlížíme do intrik a bojů o politickou nadvládu v Evropě. Tyll se dokonce zúčastní obléhání Brna. Události se spojují v barvitou fresku, působivou výpověď o lidské omezenosti a pověrčivosti, o fanatismu i pokrytectví, o schopnosti manipulace s lidmi, ale i o síle umění. V překladu Michaela Půčka knihu vydává nakladatelství Argo.

Svazek publicistických textů Petra A. Bílka, nazvaný Generátory národního pohnutí a další mučící stroje (nakladatelství Pistorius a Olšanská), shrnuje jeho sloupky, psané s velkým vtipem a nadhledem zejména pro časopisy A2 a Respekt. Jejich společným tématem je úpadek obecného kulturního prostoru, který autor spatřuje v banalizaci veřejného diskurzu, v nekompetentnosti a nezodpovědnost diskutujících a v nahrazení reálných vztahů virtuálním světem sociálních sítí. Bílek v předmluvě ke své knize píše: „Před osmi léty jsem v návalu autorské ješitnosti dal dohromady první soubor své časopisecké publicistiky. Kniha Mikešova aféra a jiné případy nesla podtitul Kapitoly o zaneřáděném kulturním prostoru. Nynější ‚pokračování‘ by mohlo nést podtitul Glosy o zanikání kulturního prostoru. Nedávám jej nicméně do názvu nejen proto, že by mohl zavánět lacinou elegičností, ale taky proto, že nechci laskavému čtenáři vnucovat pocit, že vskutku žijeme v době, v níž můžeme být svědky tak zásadních zániků. Což mi nijak nebrání, abych sám tento pocit v sobě nosil a živil.“

Básnířka, nakladatelská redaktorka a překladatelka Marie Iljašenko pochází z rodiny s českými, ukrajinskými a polskými kořeny a její debut Osip míří na jih (2015) byl velmi dobře přijat. Ne náhodou jsou tématem její druhé sbírky Sv. Outdoor (nakladatelství Host) kontrastní motivy domova a jeho opouštění. Sv. Outdoor je patronem těch, kteří si myslí, že je lepší být „venku“ než „uvnitř“, zjevuje těm, kteří rádi opouštějí své „pokoje“, aby se oddali pohybu. Psát dnes s vážností o domově, statečnosti a lásce je možná trochu riskantní, ale tahle uzdravující cesta od sebe k sobě se vyplatila. I v hrudkách tvarohu lze zahlédnout ledové antarktické kry!

Román argentinské spisovatelky Samanty Schweblin Mimo dosah, který do češtiny přeložila Dita Aguilera Grubnerová a letos vydalo nakladatelství Argo, se dočkal vydání v podobě audioknihy. Nahrávku o celkové délce 3 hodiny a 29 minut pro vydavatelství Tympanum načetla pod režijním dohledem Tomáše Soldána herečka Dana Černá. Příběh odehrávající se na argentinském venkově tematizuje hledání bodu zlomu, jediného okamžiku, kdy jsme jedním banálním krokem odbočili ze své cesty a řítíme se k nevyhnutelné katastrofě, jakkoliv jsme se snažili pro sebe i své blízké najít záchrannou vzdálenost.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP