Ozvěny Světa knihy. Josef Straka: Letošní ročník byl jednoznačně úspěšný


V rámci seriálu Ozvěny Světa knihy na webu Literárních novin jsme položili vybraným osobnostem české literatury, potažmo kultury tři otázky týkající se letošního Světa knihy Praha i vyhlídek pro jeho příští ročník. Tentokrát přinášíme odpovědi básníka a kulturního organizátora Josefa Straky.

Josef Straka. Foto: Petr Nagy

 

Do jaké míry se podle vašeho názoru podařilo pražskému Světu knihy 2019 představit českému publiku současnou latinskoamerickou literaturu?

Když jsem se dozvěděl, že na letošním ročníku bude představena literatura osmi latinskoamerických zemí, což předtím – takový počet – nikdy nebylo, tak jsem byl zároveň natěšený, neboť mám literaturu z této části světa velice rád, a zároveň i trochu skeptický, zda se to může podařit. Nakonec to vše dopadlo velmi dobře. Ano, můžeme říci, že třeba chybělo ještě bližší představení regionu, více debat a literárních diskusí, ale možná by se to ani vše nedalo stihnout. Takže si myslím, že organizátoři vymysleli velmi pestrý program, který nabídl mnoho zajímavého a důležitého pro poznání literatury a literárního dění v Latinské Americe a pozvání nobelisty Maria Vargase Llosy bylo tím nejlepším, s čím mohli dramaturgové letošního ročníku přijít – představit jednoho z nejzásadnějších autorů latinskoamerické prózy posledních šedesáti let.  

 

Co podle vás patří k největším úspěchům letošního veletrhu, a co vás naopak zklamalo?

Největší úspěch je právě pozvání dvou nobelistů, vedle Vargase Llosy i Herty Müllerové, a samozřejmě dalších zajímavých autorů, jako je například John Banville, ale i mnoho jiných, převážně latinskoamerických spisovatelů. Přibylo literárních pořadů a setkání, například v Lapidáriu, ale i více diskuzí na různá témata, například o Brexitu. Velkým plusem pro mne bylo dění v Café Evropa, kde se konalo mnoho podnětných diskuzí, třeba s Robertem Menassem, ale i dalšími. Občas trochu vázla organizace – oznamování dalších diskusí a čtení, chyběly například cedulky se jmény účastníků na některých pořadech, nebo se vytvářely na poslední chvíli, ale vcelku byl letošní ročník jednoznačně úspěšný.

 

Jaká očekávání ve vás vzbuzuje Polsko coby čestný host příštího ročníku a které autory či autorky byste v Praze rád viděl?

Jsem rád, že Polsko bude čestným hostem následujícího ročníku, i když pozvání autorů z Francie by byla též dobrá volba. S aktivitami Polského institutu v Praze a mnoha dalších organizací a spolků, které se zaobírají představováním současné polské literatury a kultury, se můžeme potkat při různých příležitostech, takže tak nějak už dopředu vím, že se pozvou zajímaví a důležití polští autoři. A také že bude celá řada diskusních pořadů a večerů na různá témata, a to i ta společenská, protože dění v Polsku je nyní velmi problematické. Za sebe bych uvítal pozvání většího počtu autorů z tzv. polské reportážní školy, které u nás vydává nakladatelství Absynt, a též pozvání básníků různých generací a představení současného básnického dění v Krakově, Poznani, Vratislavi i jiných městech. A kdyby do Prahy mohl přijet Adam Zagajewski, byl bych velmi rád.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP