Literární vyhlídky (3. až 9. června)


V tomto týdnu výrazně převažují literární akce konané v Praze, kde také proběhne oblíbený knižní jarmark Knihex. Mimopražští si mohou vybrat alespoň z programu literárního festivalu Stranou – evropští básníci naživo, nebo se vypravit do Brna na premiéru divadelní adaptace Hany od Aleny Mornštajnové. Ani tentokrát nezapomínáme na (audio)knižní tipy, mezi nimiž nemohl chybět nový román Davida Zábranského.

Koláž: Petr Nagy

 

POZVÁNKY

3. 6.

Praha / V 19.30 bude v kavárně Fra uvedena antologie tří představitelů současné jihoamerické poezie (Carrión, Medo, Yrigoyen) v překladech Petra Zavadila, nazvaná Tento chléb přežvykovat, psacími písmeny (Fra 2019). Inspiraci těchto básníků už dávno nenapájí jen španělská tradice nebo pařížská avantgarda. Důsledné vstřebání těchto zdrojů, ale třeba i anglosaské poezie druhé poloviny dvacátého století, a jejich přirozené natavení na zkušenost jednotlivce i společnosti v dramatických moderních dějinách Latinské Ameriky vytváří z těchto básní působivý text, který se neustále vyvíjí. Poezie v nejlepším smyslu slova angažovaná, nelhostejná, vzniklá na troskách světa, kde už není jiný domov kromě řeči. Čtou, komentují a diskutují Anežka Charvátová, Petr Zavadil, Erik Lukavský a Petr Borkovec. 

 

4. 6.

Ve dnech 4. až 8. června se uskuteční již 12. ročník literárního festivalu Stranou – evropští básníci naživo, který nabídne v Praze, Berouně a na hradu Krakovec celou řadu zajímavých setkání a akcí. Pozvání letos přijali kupříkladu slovinská básnířka Alja Adam, německý hudebník, básník, prozaik a překladatel Axel Dietsch, slovenský spisovatel, nakladatel a překladatel Rudolf Jurolek, slovinská básnířka a prozaička Nina Kremžar nebo slovinská básnířka Maja Vidmar, z českých autorů se můžete těšit mimo jiné na Miloše Doležala, Irenu Douskovou, Markétu Hejnou, Jiřího Macháčka či Michala Maršálka. Další informace a podrobný program naleznete ZDE.

Praha / Od 17 hodin proběhne v Divadle Na zábradlí křest knihy Divočina. Povídky pro Duhu (Novela bohemica 2019). Výtěžek z prodeje této sbírky próz českých i zahraničních spisovatelů a spisovatelek (mezi něž patří autoři ověnčení literárními cenami i zástupci mladé generace) poputuje na podporu Hnutí DUHA, konkrétně kampaně Zachraňme lesy. Čtyřiadvacet povídek nabízí literární divokost v různých podobách. Někteří autoři ji nacházejí v pralesích, jiní ve vztazích mezi lidmi, další vytvořili příběhy o cestování v čase, hospodské rozhovory vrahů či postapokalyptické vyprávění o síle přírody a slabosti lidské civilizace. Povídky vycházely v Salonu, kulturní a literární příloze Práva, knižní podobu připravilo nakladatelství Novela bohemica. Knihu pokřtí a své povídky přečtou Bianca Bellová a Alena Mornštajnová, o hudební doprovod se postará Jarda Svoboda, činnost Hnutí DUHA představí Jan Skalík.

Praha / V 18 hodin se v Pražském literárním domě uskuteční prezentace českého překladu románu Olga (Odeon 2019) německého spisovatele Bernharda Schlinka a zároveň jeho audioknižní podoby, kterou načetli Miroslav Táborský a Lucie Trmíková. Pozvání přijali šéfredaktor Odeonu Jindřich Jůzl a překladatelka Jana Zoubková. Recenzi knihy od Pavla Horkého jste mohli číst v dubnovém Bibliu, příloze Literárních novin 4/2019.

Praha / Od 20 hodin začne v kavárně Liberál Večer Revolver Revue věnovaný letnímu číslu RR. Martin Pokorný, Petr Onufer a Marek Vajchr povedou rozhovor nad esejistikou T. S. Eliota. Hana Kosáková představí pozoruhodný osud a dílo Leonida Dobyčina. Vladimír Drápal-Lábus uvede velké interview, které pořídil s Liborem Krejcarem, číst se bude i z Krejcarovy Jedné věty. Večerem bude provázet Terezie Pokorná.

 

5. 6.

Praha / V 18 hodin proběhne v ústřední pobočce Městské knihovny v Praze další setkání z cyklu Literární salonek (Nób(e)l, tentokrát na téma Lidé a zvířata. Jako obvykle vás čeká povídání o jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a o jedné knize laureáta jiné literární ceny. José Saramago se při psaní svého románu Putování jednoho slona (Plus 2018) inspiroval skutečnou událostí. Zhruba v polovině 16. století se totiž portugalský král Jan III. rozhodl vyslat přes celou Evropu slona indického, který předtím dva roky strádal v zapomenutém koutě jeho lisabonského paláce. Příběh slona Šalamouna, který za doprovodu vojenské eskorty prochází přes prašné kastilské pláně až k pobřeží Středozemního moře, aby se po jeho vlnách přeplavil od italského Janova, odkud se přes zasněžené Alpy dostane až do Vídně, je především podobenstvím o lidském bláznovství. Ať už jde o šílené nápady mocných, které někdo musí uskutečnit, nebo o představy prostých lidí, kteří si během cesty do exotického tvora promítají všechno možné. Kniha Geralda Durrella Schůzky se zvířaty (BB art 1995) obsahuje ochranářsky zaměřené historky o zvířatech, která autor sbíral pro zoologické zahrady po celém světě. Ze svých cest vytěžil cyklus rozhovorů pro BBC a pro potřeby této knížky uspořádal jednotlivé přednášky do tematických okruhů. V nich zachycuje prostředí, zajímavé zvyky a zvláštnosti vzácných a ohrožených druhů zvířat a hmyzu.

 

6. 6.

Praha / Od 18 hodin se v Městské zahradě Zbraslav uskuteční Zbraslavský literární večer, věnovaný autorům spjatým se Zbraslaví: spisovateli Karlu Michalovi (vlastním jménem Pavlu Buksovi), který na Zbraslavi žil a je pochován na zbraslavském hřbitově, dále jeho manželce Viole Fischerové a básníku Miroslavu Salavovi, který také žil na Zbraslavi. Večer doprovázený četbou děl uvedou Vladimír Karfík, Vratislav Färber a Sylva Fischerová.

Praha / V 19 hodin bude Malý sál ústřední pobočky Městské knihovny v Praze hostit další z Večerů Analogonu, pořádaný u příležitosti představení 87. čísla časopisu Analogon s tématem Stroj a (jeho) člověk: 1. Technologická apokalypsa dnes – Členové grenobelské skupiny hlásící se k neoluddismu „Pieces et Main d'oeuvre“ („Součástky a pracovní síla“), též známé pod zkratkou PMO, jsou radikálními kritiky jaderné energie, technologií, technickovědeckého pokroku, generalizovaného dozoru či průmyslové společnosti. Lektoruje Bertrand Schmitt. 2. Z historie stroje – Machina ex deus, komentované literární pásmo starších i novějších soubojů člověka a (jeho) stroje – stroje a (jeho) člověka. Lektoruje František Dryje, texty čte Arnošt Godflam.

Praha / Od 19 hodin proběhne v Café V Lese večírek literárního obtýdeníku Tvar nazvaný Beatnické ozvěny Tvaru, který nabídne mimo jiné čtení Mirka Kováříka (recitace beatniků), Svatavy Antošové (četba z díla Milana Kozelky), Jana Škroba a Matěje Senfta.

 

7. 6.

V brněnském Mahenově divadle (ND Brno) bude mít v pátek 7. června premiéru inscenace Hana – divadelní zpracování úspěšného románu Hana (2017) Aleny Mornštajnové (ukázku z této knížky si můžete přečíst ZDE. Příběh vychází ze skutečných událostí, které se v 50. letech odehrály ve Valašském Meziříčí. Režie se ujal Martin Glaser, roli hlavní postavy ztvárnila Eva Novotná.

 

8. 6.

Praha / Kasárny Karlín budou od 10 do 20 hodin hostit knižní jarmark Knihex (09), nabízející setkání nakladatelů a čtenářů pod širým nebem. Kromě toho, že na prodejním trhu budou mít své stánky mnohá tuzemská nakladatelství, bude celý den probíhat také doprovodný program, který nabídne kromě různých workshopů například přednášky o současné české ilustraci a dětské literatuře, které připravilo České literární centrum, slam poetry nebo divadelní představení pro děti v podání Buchet a loutek. Na Knihexu letos přivítáme i účastníky z ciziny, slovenská nakladatelství bude reprezentovat BRaK (Bratislavský knižní festival), České literární centrum přiveze na Knihex nakladatele z Německa, Švýcarska, Itálie, Francie, Španělska a Velké Británie. Další informace a podrobný program naleznete ZDE

Praha / V rámci Festivalu bloumající veřejnosti Habrovka se můžete těšit na dvojici autorských čtení u stánku nakladatelství Kētos (od 15 a 17 hodin), zaměřeného na překlady „nepřeložitelného“ z češtiny do němčiny (ale i vice versa). Básnířka Zuzana Lazarová a překladatel/nakladatel Ondřej Cikán zde představí program tohoto nového rakousko-českého nakladatelství. Čtou česky i v poetických německých překladech (K. H. Mácha, R. M. Rilke, Josef Váchal, Vítězslav Nezval a J. H. Krchovský). Připomínáme, že v aktuálním červnovém vydání Biblia, přílohy Literárních novin 6/2019, píše zmiňovaný Ondřej Cikán o svých zkušenostech s překládáním Váchalova Krvavého románu do němčiny.

Praha / V 19 hodin proběhne na palubě (A)VOID Floating Gallery na Rašínově nábřeží bilingvální literární večer s autorským čtením a diskuzí Poet(ry) in the city – Básně o městech a ve městech. Svou tvorbu představí Sylva Fischerová, Jitka N. Srbová a Josef Straka. Praha se na konci roku 2018 připojila k projektu městských básníků – City Poets a první básnířkou hlavního města se stala Sylva Fischerová, autorka deseti básnických sbírek, prozaických i odborných titulů a knih pro děti. Během večera zazní její texty spjaté s Prahou, ale také s náplavkou a pohovoří o básnických a literárních akcích ve veřejném prostoru. Básnířka Jitka N. Srbová v současné době dopisuje čtvrtou básnickou knihu Svět. Její předchozí sbírka s názvem Les popisovala fenomén lesa z různých úhlů pohledu. Autorka přečte své texty a pohovoří, jak vidět a vnímat poezii, respektive báseň v prostorách města i lesa. Několik svých textů na závěr přečte básník a prozaik Josef Straka a promluví zejména o tom, kým je městský básník v zahraničí, jak básník významným způsobem zasahuje do dění ve městě, například v Nizozemí či Belgii, zmíní se o aktivitách mnoha městských básníků a o jejich čteních, performancích a diskuzích o a ve veřejném prostoru.

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Robert Holm, dánský odborník na značky, se po návštěvě čínské Šanghaje rozhodne změnit svět. S pomocí sociálních sítí se mu podaří spustit nové stěhování národů. Rozdělené společnosti se skutečně rozdělují, mezi lidmi začínají vyrůstat zdi. Kvalita životního prostředí se zlepšuje. V syrské polopoušti prosperuje Nový Berlín. Více se o novém románu Davida Zábranského Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský (Větrné mlýny 2019) dozvíte v recenzi Petra Bílka na stránkách červnového Biblia, přílohy Literárních novin 6/2019, nebo na plánované debatě, která se bude konat 26. června od 18 hodin v ústřední pobočce Městské knihovny v Praze.

Životopisná próza Tatitatitati vynikajícího maďarského spisovatele a básníka romského původu Tamáse Jónáse vyšla v roce 2013. Kniha představuje cyklus intimních, silně lyrizovaných příběhů z dětství, jejichž vůdčím motivem je vzpomínka na otce. Ten je v próze přítomen jako princip i strašák, vzor i antivzor, a především jako adresát komplikované synovské lásky. Péter Esterházy charakterizoval autora těmito slovy: „Tamás Jónás je plný příběhů o chudobě, o pocitu bezmoci, o bolesti, o lásce, o tělu, o bohatství a da capo: o chudobě – je plný příběhů a je plný nadání“. V překladu Adély Gálové knihu vydalo nakladatelství Fra.

Výbor z milostné poezie z let 1965–2000, nazvaný Příběh slasti (Maťa 2019) si ještě uspořádal sám autor Pavel Šrut, který zemřel loni v dubnu. Jde o jeho druhý autorský výbor z milostné poezie, a jistě to není náhoda – jako málokdo z českých básníků své generace prožil a ve svých verších i písňových textech ztvárnil lásku mezi mužem a ženou nejen jako to nejdůležitější v lidském životě, ale též jako osudový, existenciální rozměr lidského bytí vůbec. Láska prochází všemi básnickými sbírkami, které Šrut napsal, ve výboru máme tedy možnost sledovat, jak se její uchopení ve verších v průběhu desetiletí proměňovalo. Závěr svazku tvoří několik stran veršů zcela nových, dosud nepublikovaných, se kterými se čtenáři v této knize mohou seznámit poprvé.

Kniha Františka Všetičky nesoucí název Francie literární (H + H 2019) je souborem fejetonů o francouzských spisovatelích a jinonárodních slovesných tvůrcích, kteří delší nebo kratší čas ve Francii pobývali a tvořili. Jednotlivé texty jsou výsledkem několikerých pobytů v Balzakově zemi, během nichž autor pořídil také řadu fotografií, jež tyto fejetony a zároveň medailony doprovázejí. Čtenář prostřednictvím tohoto svazku nahlédne do míst spojených s životem a dílem Balzakovým, Baudelairovým, Daudetovým, Rollandovým, Rimbaudovým, ale také Buninovým, Feuchtwangerovým, Hemingwayovým, Werfelovým nebo českých literátů Karla Čapka, Jana Čepa, Vítězslava Nezvala, Jana Palivce, Jana Vladislava, Karla Zlína a mnohých jiných.

Audiokniha Láska v době globálních klimatických změn (Tympanum 2019) je zvuková nahrávka novely Josefa Pánka, oceněné v roce 2018 Magnesií Literou za prózu, kterou načetl herec David Novotný. – Bangalore, Indie. Hotel konferenčního centra je pro Tomáše přijíždějícího na mezinárodní vědeckou konferenci jako malý ostrov známého vyspělého světa v moři hluku, smradu a vřavy rozvojové Indie. Vystaven zmatku a přelidněnosti města se hrdina snaží vyrovnat s kulturním šokem a pocity vykořeněnosti. Do kontrastu s jeho neklidem uprostřed chaosu neznámé země jsou postaveny jeho vzpomínky na osamocené stopování po turismem nedotčeném Islandu v 90. letech. Čím dál víc je hrdina konfrontován se stereotypy zakořeněnými hluboko v jeho uvažování a s jeho iracionální neschopností tyto předsudky, se kterými nahlíží na svět, překonat.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP