Český komiks dobývá Benelux


Belgický komiksový čtvrtletník Stripgids, v zasvěcených kruzích nejrespektovanější komiksový časopis Beneluxu, se rozhodl jedno celé číslo věnovat českým tvůrcům. Speciální „české“ číslo bude představeno 11. června v Amsterdamu a o den později v bruselské knihovně Muntpunt.

Z výstavy Mezitím na jiném místě - Století čs. komiksu. Foto: České centrum Víděň

 

Lucie Lomová, Vojtěch Mašek, ToyBox, Jaromír 99 a dalších osm českých tvůrců se stane prostřednictvím prestižního časopisu hvězdami evropského komiksu. Brusel totiž není jen sídlem evropských institucí, ale také kolébkou a hlavním městem komiksu. Fenomén českého komiksového umění se sem ale dosud neprobojoval. Česká centra v Bruselu a Rotterdamu se to rozhodla změnit, výsledkem bude právě letní číslo Stripgrids.

„Český komiks na tom nejspíš nikdy nebyl lépe než dnes, alespoň tedy, co se týče různorodosti, nápaditosti a ambicióznosti publikovaných prací. Charakterizuje ho sebedůvěra, nakažlivé nadšení a chuť vyprávět i experimentovat,“ říká historik Pavel Kořínek, který je jedním z kurátorů výstavního projektu Mezitím na jiném místě – Století čs. komiksu. Ten vznikl u příležitosti připomínky významných výročí roku 2018 a je věnován rekapitulaci českých komiksových dějin. Neopomíjí ani současnost a propojení s mladou generací. V září bude představen také v rámci každoročního Bruselského festivalu komiksu.

Díky iniciativě ředitelky Českého centra Brusel Jitky Pánek Jurkové se prezentaci letního vydání (původně plánovanou jen pro Belgii) podařilo rozšířit o sousední Nizozemsko. Námětu se totiž ujala Hana Schenková z Českého centra Rotterdam a díky spolupráci obou českých center tedy proběhne dvojí uvedení. „Belgie je vlastí Tintina i seriálu o šmoulech a místní jsou na to patřičně hrdí. Jsme rádi, že ve spolupráci se Stripgids můžeme ukázat, že českému komiksu rozhodně stojí za to také věnovat pozornost,“ dodala Jitka Pánek Jurková.

 

Představení Stripgids no. 5

11. 6. 2019 19:00, Boycott Books, Baarsjesweg 203hs, Amsterdam (více ZDE)

12. 6. 19:30 Muntpunt, Place de la Monnaie 6, Brusel (více ZDE)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP