Antonio G. Iturbe: Saint-Exupéryho knihy tvoří součást jeho samého


Španělský spisovatel a publicista Antonio G. Iturbe zaujal už svým románem Osvětimská knihovnice (č. 2013), v němž zpracoval příběh Dity Krausové a dalších československých Židů z osvětimského rodinného tábora. Také v nové knize K otevřenému nebi, kterou v překladu Štěpána Zajace loni vydalo nakladatelství Akropolis, se autor pohybuje mezi realitou a fikcí. Tentokrát se ale doslova rozlétl, popisuje totiž příběh Antoina de Saint-Exupéryho, autora Malého prince – ovšem jako pilota. Příběh o fascinaci létáním by mohl uklidnit mnohé, kteří se do letadla bojí vkročit.

Antonio G. Iturbe. Foto: Alberto Roldán

 

Není to pro spisovatele riskantní, vyprávět o osobnosti natolik známé, jako byl Antoine de Saint-Exupéry?

Risk spočíval v tom, abych nevyprávěl to, co už popsal někdo jiný. Se Saint-Exupérym se mi ale přihodilo něco jedinečného: je zároveň velice slavný, a přitom se o něm toho ví velice málo. Všichni četli Malého prince, nebo o něm alespoň slyšeli, ale jen pár lidí tuší, že jeho autor byl letec, že se v reálném životě pohyboval dost nemotorně a že se velmi snadno zamilovával.

 

Na které rysy jeho osobnosti či na kterou součást jeho příběhu jste se nakonec zaměřil?

Rozhodl jsem se, že budu vyprávět o přátelství tří pilotů. Užasl jsem totiž nad tím, že se mohli spřátelit tak rozdílní muži: formální a pečlivý Guillaumet, energický a nezdrženlivý Mermoz – a zranitelný snílek Saint-Exupéry… a navzdory všemu, jejich přátelství trvalo až do smrti. 

 

Objevily se ve vašem textu odkazy na knihy Saint-Exupéryho?

Saint-Exupéryho knihy tvoří součást jeho samého. Byl přítomen ve všech svých knihách: v příbězích o neuvěřitelných milostných vztazích, o přátelství, o své fascinaci létáním… Představit autorovy knihy ve vztahu k jeho životu se nakonec podařilo docela přirozeně: prostřednictvím jich samých. Jsou jako jeho ruce nebo nohy, údy jeho vlastního těla.

 

Připadalo mi, že vás fascinovala hlavně osobnost pilota Mermoze, jakéhosi létajícího obra. Proč?

Možná mě Mermoz tak nadchnul, protože je mým přímým protikladem. Já sám jsem jako člověk docela zbabělec, ze spousty věcí mám prostě strach. A v Mermozovi je něco, co se mi líbí: je to hrdina, vždyť právě díky tomu dokázal porazit své vlastní obavy a nejistoty, už kdysi v mládí, kdy se ocitl na pokraji zhroucení.

 

V románu je celkem zjevné, že Saint-Exupéry, Mermoz a Guillaumet jsou skutečné osobnosti. Ale co pan Daurat, jejich nelítostný šéf? Odpovídá jeho postava také skutečnosti?

Všichni jsou reální. Když se podíváte do Wikipedie, kde jsou zachyceny základní informace o těch třech pilotech, můžete si ověřit, nakolik je osnova jejich životů mimořádná: ani nestojí za to něco si vymýšlet. Daurat, jejich šéf, je další úžasná osobnost. Nikdy se nedal přimět k tomu, aby změnil svůj názor, byl nekompromisní, dokonce krutý, ovšem jeho neústupnost zachraňovala životy. Choval se k těm klukům sice bezohledně, ale díky němu se dostali na svých letadlech dál a zažili něco mimořádného.

 

celý rozhovor, ve kterém Antonio G. Iturbe odhaluje, jak vznikala jeho kniha o Saint-Exupérym, najdete v aktuálním čísle Literárních novin 6/2019, které je právě na stáncích.

O předplatné Literárních novin si můžete napsat na adresu Korunní 104, 101 00 Praha 10 či e-mailem  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  nebo zavolejte na 234 221 130, 800 300 302 (bezplatná linka). Jejich elektronickou podobu si můžete koupit ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP