Básníka Petra Krále vyznamenala Francouzská akademie za působení v kultuře


Básníka, prozaika, esejistu a překladatele Petra Krále vyznamenala 20. června Francouzská akademie. Spolu s dalšími 63 osobnostmi byl tak oceněna za působení ve francouzské kultuře. Petr Král píše česky i francouzsky a již v roce již v roce 2010 obdržel insignie komtura francouzského Řádu umění a literatury, nejvyšší možnou hodnost tohoto řádu v oblasti kultury.

Petr Král na slavnostním vyhlášení Státní ceny za literaturu 24. října 2016 v Praze. Foto: Profimedia

 

Petr Král (*1941) vystudoval FAMU, pracoval jako redaktor filmové literatury v nakladatelství Orbis. V roce 1968 emigroval do Francie, kde přednášel o filmu, pracoval jako lektor, fotolaborant, tlumočník aj., po roce 1989 působil krátce na čs. velvyslanectví v Paříži, nyní žije v Praze.

Publikuje česky i francouzsky, překládá z francouzštiny i do francouzštiny. Je autorem básnických sbírek Právo na šedivou, Soukromý život, Staronový kontinent, Pro anděla, Masiv a trhliny, Přesuny, Město je náš les, Kolem vejce aj., próz Pařížské sešity, Základní pojmy, Arco a jiné prózy aj., studií Voskovec a Werich čili Hvězdy klobouky, Groteska čili Morálka šlehačkového dortu aj.

V roce 2006 vyšel v nakladatelství Akropolis jeho knižní rozhovor s Radimem Kopáčem, nazvaný Úniky a návraty. Roku 2015 vydalo nakladatelství Torst obsáhlý výbor z Králových kritických statí a esejů pod názvem Vlastizrady, za který mu byla v roce 2016 – s přihlédnutím k celému jeho dílu – udělena Státní cena za literaturu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP