Fejeton: Pár slov o Švejkovi


 

Švejk ilustraceMyslím, že rozdělit náš národ co se týče oblíbenosti Švejka, vyšlo by to nějak půl na půl. Možná by ta půlka, Švejka nemilující, byla o něco větší.(Přirozeně s tou větší půlkou vtipkuji.) Tak tedy větší, správně část, by patřila hlavně ženám. Prý nemají Švejka rády.

 

 

 

   Já ho ráda mám. A mám pro to hodně argumentů, ale není na ně dost místa. Takže: co se fyzična týče, lze ženy snadno chápat. S tím hejhulou by jen s největším sebezapřením šly do divadla, na kolo, lyže, golf či jinou malebnou aktivitu. Na druhou stranu by se nenudily.

 

   Nevím, co to pana Ladu napadlo, stvořit ho jako neforemného, krátkonohého bulíka, s nosem jak špekáčkem, vraženým do lívance či koblihy. To s elegantním a sympatickým kocourem Mikešem si pohrál víc. Kdyby však Švejka stvořil jako urostlého, dlouhonohého, přiměřeně svalnatého a vlasatého fešáka kolem pětatřiceti, možná by jeho průpovídky a skopičiny vyznívaly pro dámské čtenářky docela jinak. No jo, pěkný, inteligentní chlap, ten jim to dává, mínily by ve scénách na invalidním vozíku, před lékařskou komisí či ve vlaku při střetu s plešatým pánem.

 

   Kdyby byl pan Lada tenkrát při tvorbě výtvarné podoby Švejka věděl, že se stane symbolem mentality českého národa, určitě by ho pojal jinak.

 

   Stejně si nejsem jistá, proč právě Češi potřebují mít národní symbol. Mají ho snad Poláci, Maďaři, Slováci, Finové či Holanďané? Kdo ho vlastně vytvořil, my sami nebo nějací naši zlomyslní sousedé? Podezírám naše lidi.

 

   Ostatně podle mě symbolem není. Protože neskuhrá jako žravý Baloun, nekape z něho povýšená omezenost jako z poručíka Duba, a vůbec už se nepodobá státnímu detektivovi Bretschneiderovi.

 

   Češi jako polena jsou podle mého účetní šikovatel Vaněk, telefonista Chodounský, kuchař-okultista Jurajda, přičinlivý kadet Biegler, jednoroční dobrovolník Marek a také elegán nadporučík Lukáš a sympaticky neřestný opilec polní kurát Katz. A všichni další. A promiňte – zrovna Švejk se mezi nimi vymyká. Svým nadhledem, nenuceným vtipem a odvahou dělat ze sebe pitomce. To dokážou jen hodně, hodně inteligentní lidé. A my si, kdo ví proč, spojujeme inteligenci s fyzickou přitažlivostí, i když většinou nás skutečnost přesvědčuje o opaku. Jen si to nechceme připustit.

 

     Ach, pane Lado, proč jste neučinil Švejka štíhlým!?

 

     (Prý za to může sám Jaroslav Hašek, tak nějak svého přítele - ilustrátora nasměroval právě na tuto podobu. Hm. Podle Haškových fotografií… ale to už raději posuďte sami.)

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP