Fejeton: Češi milují bazuku


 

S-Craig-Zahler od Sophie-MoV posledních letech čtu převážně detektivky, či spíš kriminálky. Jen pro ujasnění, z velké literatury jak minulosti tak současnosti by byl nesrovnatelně kratší seznam toho, co jsem nečetla, než přečteného, mnohého i vícekrát.

 

 

 

Takže k detektivkám. Severské jsou přirozeně na prvním místě. Velkou část z nich bych spíš nazvala romány s detektivní či kriminální zápletkou. (Dále už jen detektivky.) O životě a osudech hrdinů častokrát vypovědí víc než spousta věhlasných děl takzvaně klasických. A navíc ty reálie! Zvlášť z oblastí za severním polárním kruhem. Ale i z minulosti, například jsem si ujasnila vztah jednotlivých skandinávských zemí k nacismu či komunismu, případně socialismu. A co teprve ti vikingové a vůbec severská mystika!

 

Bohužel čtu hodně a rychle a nepřečtených ubývá. Takže se v případě nouze vrhám v naší dost bohaté knihovně po detektivkách anglických a ještě raději skotských či irských. Když je nejhůř, dojde na Ameriku. No, Amerika… kde jsou ty časy drsné školy! Alespoň to bylo něco nového, neotřelého, místy i vtipného. Drsnost těch současných nejenže zůstala, ještě byla povznesena na brutalitu a i ta je slabé slovo.

 

A už se blížím k jádru pudla. Totiž ke knížce, jak si čtu na přebalu, renomovaného scenáristy, režiséra, kameramana, hudebníka a spisovatele S. Craiga Zahlera. Nenapíšu záměrně titul, mohli byste si knihu přečíst a propadnout zuřivosti či zoufalství, to podle nátury.

 

Čtu:

 

„Co kdybych koupil tvý manželce kožich?“

 

„Ššš.“

 

„Nebo bazuku? Češi je prý milujou.“

 

Tak náhodou vím, co je to bazuka. Od dětí. A ty zas z počítačových her. Ano, děti bazuku rády, už jen to cize znějící slovo. Je v něm razance, marná sláva.

 

Jenomže děti jsou děti, ono je to přejde. Horší autor knížky. Možná by neškodilo, kdyby trochu omezil některou ze svých aktivit, například kameramanství a více se věnoval zeměpisu. Vyhledal si tu exotickou Českou zemi na mapě, případně ji navštívil. Ovšemže s vědomím rizika až hazardu se životem. S podlamujícíma se nohama by přešel Karlův most a s hrůzou se otočil po Mostecké věži, která je přímo stvořená k tomu, aby ze střílny čouhala bazuka. A Staromák? Za každým oknem se může skrývat zákeřný Čech. Pohladí či políbí milovanou bazuku a prásk do chudáků před orlojem, byť momentálně jen na obrázku. A bájný Vyšehrad? Ten po bazučení přímo volá!

 

Nechtějte vědět, co ten Čech v knížce s lidmi provádí! Zvlášť pánové!

 

Jo, jo, je to tak, knížka snese všechno, a tak těžko vznese naše diplomacie protest kvůli osočování země, která sice vyvádí kdejaké hlouposti, ale milovat bazuky? To snad ne.

 

Takže díky, pane S.Craigu Zahlere, alespoň něco jsem si ujasnila. Schválně, hádejte co?!

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP