Historická detektivka L. P. 1940


Historická detektivka L. P. 1940„V událostech, o nichž se Dalimil rozhovořil, bylo pro Petra Ptáčka, ačkoli byl dost znalý veřejných věcí, mnoho nového. Byla to spleť obrazů, které posilovaly jeho podezření. Od drobných sporů byl jen krok k vraždě, od spojenectví k zradě, od přátelství k smrtící dýce. A přece žádná z těch vzpomenutých událostí nebyla sama klíčem k zlenické záhadě."

Za průkopnické dílo čtenáři oblíbeného žánru historických detektivek, tedy detektivních či kriminálních příběhů v historických kulisách, bývá označována kniha Nakonec přijde smrt, kterou Agatha Christie v roce 1944 situovala do starého Egypta. Česky román poprvé vyšel roku 1974 ve Vyšehradu. V tuzemském písemnictví ovšem Agathu Christie o rovné čtyři roky předstihl Radovan Šimáček (1908–1982), ekonomický publicista a spisovatel z rodu nakladatelů a literátů. V Lidových novinách tiskl roku 1940 na pokračování román Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318, který pak v knižní podobě vydalo následujícího roku nakladatelství František Borový. Nového, přepracovaného vydání se Šimáčkova historická detektivka dočkala na sklonku šedesátých let, kdy se – mírně přepracovaná – stala sto sedmým svazkem Knih odvahy a dobrodružství. Popularitu románu, na němž vyrůstalo několik generací milovníků historické detektivky a historické četby obecně, stvrdil televizní film Věry Jordánové z roku 1971.

Po letech se Šimáčkova kniha opět vrací – v novém vydání ji uvádí Vyšehrad, který má ve svém katalogu poměrně hojně zastoupeny historické detektivky zahraniční. V žádném případě to není jen historická rarita, čtenář je velmi rychle vtažen do střídmě vyprávěného, téměř ukázkového příběhu vraždy v zamčeném pokoji. Jediným nástrojem středověkého detektiva Petra Ptáčka je střízlivá logika, která nepřehlédne sebemenší detail.

Román je zasazen do vzrušené doby panování Jana Lucemburského, kdy se země i vztahy mezi lidmi teprve vzpamatovávají z krušné vzpoury zemské šlechty proti králi. Mnohé z postav knihy jsou historicky doloženy – příběhem se mihne dokonce i legendární český kronikář Dalimil. Poměrně přesně podané historické reálie rozvádí v novém vydání doslov Roberta Novotného.

Dějepisný aspekt knihy není zanedbatelný, i když Šimáček sám se netajil tím, že příběh psal zejména pro napínavou zápletku, ta jej těšila. Mezi historií a napětím se ostatně pohyboval v celé své literární tvorbě. Detektivní postupy najdeme v jeho prvotině Černý a bílý (1930), později přepracované pod názvem Napoleon byl zavražděn (1946). Román zasadil – opět dávno před Dickem Francisem – do prostředí jezdeckých dostihů, které mu bylo blízké (byl jezdeckým cvičitelem, autorem příruček, v roce 1930 moderoval s Josefem Lauferem první živý rozhlasový přenos z Velké pardubické, na jeho počest se v Chuchli dokonce po roky jezdil Memoriál Radovana Šimáčka). Historickými fakty se inspiroval pro romány Krev a pivo (také vyšla pod názvem Ve znamení W.), Výbuch, Valdštejnská trilogie, Kříž proti kříži. Většina z těch knih je dnes spíše zapomenuta, Zločin na Zlenicích hradě by mu však měl zajistit i nadále nadšené obdivovatele.

Radovan Šimáček: Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318. Vyšehrad 2012, 192 stran, 228 Kč, ISBN 978-80-7429-287-3.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP